آموزش کوادکوپتر و معرفی وسایل و هزینه ساخت کواد کوپتر

آموزش کوادکوپتر و معرفی وسایل و هزینه ساخت کواد کوپتر

در این مطلب آموزش کوادکوپتر و معرفی وسایل و هزینه ساخت کواد کوپتر را برای شما آماده کرده ایم . در صورتی که به ربات های پرنده علاقه مند هستید با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی را در مورد وسایل ساخت کواد کوپتر، آموزش ساخت کوادکوپتر و هزینه ساخت کواد کوپتر در اختیار شما قرار دهیم . در صورتی که برای ساخت کوادکوپتر تصمیم خود را گرفته اید پیشنهاد می کنیم دوره آموزش ساخت کوادکوپتر را تهیه کنید . در این بخش به صورت کلی آموزش ساخت کوادکوپتر و بخش های مهم را خدمتتان ارائه می کنیم .

کوادکوپتر چیست و چه تفاوت با مولتی روتور دارد ؟

کوادکوپتر Quadcopter از دو واژه کواد (یعنی چهار) و کوپتر (اصطلاحا پرنده) تشکیل شده است . کوادکوپتر به معنی ربات پرنده چهار موتوری است . اما مولتی روتور Multirotor واژه جامع تری است و همه ربات های پرنده که بیش از یک موتور دارند را شامل می شود .

ربات های پرنده به شیوه های مختلفی و بر اساس کاربرد های خاصی طراحی می شوند . از بین ربات های پرنده یا همان مولتی روتورها می توانیم به تری کوپتر ، کوادکوپتر ، هگزاکوپتر و اوکتاکوپتر اشاره کنیم . ربات پرنده ای که ما مدنظر داریم ، کوادکوپتر است چون هم پایداری خوبی دارد و ساخت و کانفیگ و کالیبره کردن آن برای ما راحت تر است .

دوره آموزش عملی ساخت کوادکوپتر به زبان ساده
دوره آموزش عملی ساخت کوادکوپتر به زبان ساده
در دوره آموزش ساخت کوادکوپتر به صورت کامل آموزش ساخت کوادروتور را فرا خواهید گرفت ، در این مجموعه آموزش ها به صورت کامل و پایه ای شرح داده

مطلب پیشنهادی

 

کوادکوپتر چگونه کار می کند ؟

هر کوادکوپتر از 4 موتور تشکیل شده است که روی محور به صورت ایکس X و یا + سوار می شود و باتری و فلایت کنترل در مرکز قرار می گیرد و موتور ها روی گوشه محور ها سوار می شوند و اسپید کنترل در مرکز محور ها قرار می گیرد به شکلی که وزن در 4 محور به صورت یکسان توزیع گردد .

آموزش ساخت کوادکوپتر و هزینه ساخت کواد کوپتر

در کوادکوپتر موتورها دو به دو رو به روی هم در یک راستا حرکت می کنند . دو موتور رو به رو در جهت عقربه های ساعت و دو موتور دیگر در جهت عکس عقربه های ساعت حرکت می کند . دلیل این چینش حفظ تعادل است تا کواد دور خودش نچرخد .

آموزش ساخت کوادکوپتر - جهت چرخش موتور

مهم ترین ویژگی در یک کوادکوپتر حفظ تعادل و پروازی نرم است . تعادل یک کوادکوپتر به وسیله سنسور های آن صورت می گیرد . پایه ای ترین و حداقل سنسور لازم جهت پرواز سنسور ژیرسکوپ (جایرو) است .

هنگام پرواز ربات پرنده در صورت کج شدن ، این کج شدگی به وسیله سنسور ها تشخیص داده می شود و به موتور ها دستور داده می شود تا سرعت جهتی که رو به پایین است افزایش پیدا کند و جهت دیگر سرعت موتور کاهش پیدا کند تا مجدد به حالت تعادل و تراز برگردد .

وسایل ساخت کواد کوپتر

بسه به نوع ربات پرنده به یک سری قطعات و وسایل نیاز داریم تا ربات خود را بسازیم . آموزش های ما بر پایه ساخت کوادکوپتر است پس ما قطعات و وسایل ساخت کواد کوپتر را معرفی می کنیم .

1 – موتور براشلس در آموزش کوادکوپتر

نیرو محرکه و بخش مکانیکی یک کوادکوپتر موتور های ان هستند .  برای ساخت کوادکوپتر به چهار عدد موتور براشلس نیاز داریم ، موتور های براشلس که برای کوادکوپتر از آن استفاده می کنند دارای یک سیم پیچ ثابت در مرکز و یک بدنه آهن ربایی است . در هنگام تهیه موتور های براشلس دقت کنید که همراه هر موتور باید پایه موتور ، پیچ و کوپلینگ موجود باشد تا بتوانید به راحتی روی فریم نصب و ملخ را به آن متصل کنید . نکته بسیار مهم دیگر برای انتخاب موتور براشلس توجه به تراست ، ولتاژ ، جریان و اندازه موتور است .

وسایل ساخت کواد کوپتر - موتور براشلس

2 – فلات کنترل در آموزش کوادکوپتر

دومین بخش مهم در یک کوادکوپتر بخش کنترل و هوش کوادکوپتر است . یک پرواز متعادل و نرم و ساخت یک کوادکوپتر حرفه ای در گرو انتخاب و یا ساخت یک فلایت کنترل خوب است . بسته به نوع کاربر کوادکوپتر ، شیوه طراحی و هزینه های در نظر گرفته شده ، می توانید از بین فلایت کنترل های آماده و تجاری یکی را انتخاب کنید و یا یک نمونه را خودتان بسازید . از معروف ترین فلایت کنترل ها می توان NAZA ، APM ، Pixhawk ، Multiwii  را نام برد .

فلات کنترل

3 – اسپید کنترل ESC

موتور های براشلس مانند موتور های DC معمولی نیستند که با اعمال ولتاژ فعال شوند  . در موتور های براشلس برای راه اندازی به درایور های خاصی نیاز داریم که به آن ها اسپید کنترل ESC گفته می شود . اسپید کنترل باید براساس جریان و ولتاژ موتور ، تعداد سل باتری و سایر ویژگی های کواد کوپتر انتخاب شود .

اسپید کنترل ESC

4 – رادیو کنترل از وسایل ساخت کواد کوپتر

از رادیو کنترل برای کنترل و حرکت ربات استفاده می شود . بسته نوع کاربرد و هزینه درنظر گرفته شده می توانیم رادیو کنترل را خودمان بسازیم و یا از نمونه های تجاری استفاده کنیم . در انتخاب رادیو کنترل باید به تعداد کانال ، برد عملیاتی ، برند معتبر ، نوع باتری و امکانات رادیو کنترل توجه شود .

هزینه ساخت کواد کوپتر - رادیو کنترل

5 – ملخ و بالانسر ملخ از وسایل ساخت کواد کوپتر

برای موتور های براشلس بر اساس تراست و سایر مشخصات می توان ملخ در اندازه های متفاوتی انتخاب کرد . همچنین ملخ ها در جنس های مختلفی مانند پلاستیک و فیبر کربن و … ساخته می شوند . نکته بسیار مهمی که وجود دارد و شاید خیلی ها به آن توجه نکنند بالانس کردن ملخ است . ملخ هایی که تولد می شوند  ممکن است بالانس نباشند یعنی یک طرف وزن بیشتری از طرف دیگر داشته باشد و این امر اعث می شود وقتی موتور در حال چرخش است لرزش زیادی ایجادش شود و این لرزش باعث خرابی بلبرینگ های موتور براش و انتقال ارتعاشات زیاد به فلایت می شود و در نهایت موتور های شما خراب شده و پرواز خوبی نخواهید داشت . برای جلو گیری از این اتفاق توجه به ان نکته ساده خیلی مهم است که ملخ ها بالانس شوند .

هزینه ساخت کواد کوپتر - ملخ و بالانسر ملخ

6 – باتری لیتیوم پلیمر و شارژر مخصوص

باتری که برای کوادکوپتر مورد استفاده قرار میگیرد باتری عادی نیست . این نوع باتری ها لیتیوم پلیمر LI-PO هستند . باتری های لیتویم پلیمر دارای یک ظرفیت تخلیه هستند و تا 30 برابر ظرفیت خود می توانند تخلیه جریان را تحمل کنند و به این شیوه هنگام تیک اف کواد با کمبود جریان مواجه نمی شویم .

این باتری ها دارای شارژر های بالانسر مخصوص نیز هستند که برای شارژ شدن باید از آن استفاده کنیم تا همه سل ها به یک اندازه شارژ شوند . نکته مهم ر انتخاب ابتری توجه به تعداد سل یا همان ولتاژ باتری است که باید بر اساس نوع موتور و نوع اسپید کنترل انتخاب گردد .از این باتری ها باید خیلی مراقبت شود در غیر این صورت زود  باد می کنند و خراب می شوند . نباید بیش از حد تخلیه شوند و ولتاژ انها به صفر برسد . ماژول های مانیتورینگ و هشدار دهنده افت ولتاژ باتری وجود دارد که می توانیم از آن ها استفاده کنیم .

وسایل ساخت کوادکوپتر - باتری لیتیوم پلیمر و شارژر مخصوص

7 – بدنه کوادکوپتر یا همان ایر فریم کوادکوپتر

به اسکلت و شاسی کوادکوپتر ایرفریم Airframe گفته می شود . ایرفریم ها از نظر تعداد موتور ، جنس مواد به کار رفته ، استحکام و چینش موتور ها در مدل های مختلف تولید می شود . بسته به بوجه و کاربردی که از کوادکوپتر انتظار داریم . می توانیم از نمونه های آماده استفاده کنیم و یا خودمان یک نمونه بسیار محکم و عالی بسازیم. در دوره آموزش ساخت کوادکوپتر همه این موارد به صورت کامل شرح داده شده است .

هزینه ساخت کوادکوپتر - ایرفریم

8 – سایر بخش هایی که می توان به کوادکوپتر اضافه کرد

بسته به انتظاری که از کوادکوپتر داریم می توانیم بخش هایی به آن اضافه کنیم و آن را حرفه ای تر کنیم . به عنوان مثال می توانیم با یک فلایت که از GPS پشتیبانی می کند قابلیت خلبان خودکار و فرود خودکار را به کوادکوپتر اضافه کنیم . همچنین می توانیم دوربین و سیستم تصویر برداری به کوادکوپتر اضافه کنیم . می توانیم یک گیمبال به کواد اضافه کنیم تا فیلم برداری نرم و ا کیفیتی داشته باشیم ، می توانیم تلمتری و سیستم های سمپاش و آب پاش و … را به کواد روتور اضافه کنیم .

آموزش صفر تا صد ساخت کوادکوپتر

در نگاه اول شاید ساخت یک کوادکوپتر ساده به نظر برسد ولی وقتی شروع به ساخت می کنیم سوال ها و ابهامات زیادی برای ما پیش می آید ، ساده ترین موضوع ها بسیار دشوار و سخت می شوند و یک انتخاب اشتبا و یا یک تست ناموفق می تواند خرج زیادی را روی دست ما بگذارد .

همه قطعات که در بالا اشاره کردیم باید با همدیگر همخوانی داشته باشد و به نکات ریز زیادی توجه کنیم تا یک نتیجه خوبی بگیریم . موتور و اسپید و باتری از نظر ولتاژ و زمان پرواز و وزن کلی کواد باید حساب شود . اندازه فریم و تراست موتور و سایز موتور ها باید در یک استاندارد باشد و فلایت مورد نظر باید نیاز های ما را برآورده کند .

در صورتی که میخواهید یک کوادکوپتر درست کنید و نیاز به یک پشتیبانی و آموزش صفر تا صد کوادکوپتر دارید دوره آموزش ساخت کوادکوپتر حرفه ای به زبان ساده را تهیه کنید تا بدون دغدغه و نگرانی بتوانید حرفه ای ترین ربات های پرنده را بسازید . تهیه این دوره قطعا هزینه را برای شما بسیار کاهش می دهد چون علاوه بر اموزش نمونه های تجاری فلایت کنترل ، رادیو کنترل ، فریم و … همه آنها را به صورت اختصاصی نیز آموزش داده ایم که هزینه را برای شما بسیار پایین می آورند . در زیر کوادی را مشاهده می کنید که اکثر بخش های آن توسط ما طراحی شده اند .

هزینه ساخت کواد کوپتر

یکی از سوالات مهم و تعیین کننده شیوه ساخت کوادکوپتر هزینه لازم برای ساخت آن است . سوال خیلی از کاربران این است هزینه ساخت کواد کوپتر چقدر است ؟

هزینه لازم برای ساخت یک کواد کوپتر  به جنس قطعات انتخاب شده ،  وزنی که کوادکوپتر می تواند بلند کند ، زمان پرواز کوادکوپتر و امکانات جانبی مانند دوربین ، گیمبال و … بستگی دارد . همچنین تجربه شما بسیار مهم است چون شاید یک نفر کوادکوپتری با قیمت پایین بسازد که پرواز و قابلیت های آن خیلی بهتر از شخصی باشد که آن را با هزینه بالایی ساخته است . کانفیگ و تنظیمات نرم افزاری و انتخاب قطعات بهینه هم بسیار مهم است . در حالت کلی نمی تواند یک رقم خاص رو در نظر گرفت چون قیمت قطعه ها روز به روز در حال تغییر است .

در صورتی که هزنیه تمام شده برای کوادکوپتر برای شما مهم است پیشنهاد می کنم از نمونه های تجاری فلایت و رادیو و … استفاده نکنید و خودتان آن ها را بسازد تا هزینه بسیار کاهش پیدا کند . به عنوان مثال یک رایو کنترل فلای اسکای 6 کاناله در حدود یک ملیون و 700 هزار تومان است که برد کاری آن 500 متر است ولی ما می توانیم رادیو کنترلی 10 کاناله را با قیمتی حدود 400 هزار تومان بسازیم که برد آن 2500 متر باشد . این تفاوت قیمت خیلی زیاد است و اگر همه بخش ها را خودتان بسازید هزینه تمام شده بسیار بسیار پایین می آید .

کاربرد های کوادکوپتر 

آموزش ساخت کوادکوپتر - ربات سمپاش

کاربرد کوادکوپتر ها روز به روز در حال گسترش است و برای مقاصد مختلفی می توان از کوادکوپتر استفاده نمود . در حال کلی برای موارد زی می توانیم ز کوادکوپتر ها استفاده کنیم .

 1. صنعت هواپیمایی
 2. امداد و نجات
 3. عکاسی و فیلم برداری هوایی
 4. استفاده از کوادکوپتر در معادن
 5. حمل بار با کوادکوپتر
 6. کوادکوپتر های تفریحی
 7. پایش خطوط گاز و برق
 8. سمپاشی مزارع
 9. نقشه برداری هوایی
 10. حراست و نگهبانی

سخن پایانی

ساخت یک ربات پرنده بسیار لذت بخش است ، هرچند می توان نمونه های آماده را تهیه کرد ولی اینکه خودمان بسازیم حس دیگری دارد ، درست مانند بچه ای است که خودمان آن را بزرگ کرده ایم . آینده از آن تکنولوژی است و سیستم های پرنده ، اینترنت اشیا ، ارزهای دیجیتال و … بخش های انکار ناپذیر آینده خواهند بود . با امید موفقیت و پیروزی برای شما کاربران عزیر سرزمین الکترونیک

سوالات متداول و پرتکرار در باره این مطلب
کوادکوپتر چگونه کار می کند ؟

هر کوادکوپتر از 4 موتور تشکیل شده است که روی محور به صورت ایکس X و یا + سوار می شود و باتری و فلایت کنترل در مرکز قرار می گیرد و موتور ها روی گوشه محور ها سوار می شوند و اسپید کنترل در مرکز محور ها قرار می گیرد به شکلی که وزن در 4 محور به صورت یکسان توزیع گردد .

کوادکوپتر چیست و چه تفاوت با مولتی روتور دارد ؟

کوادکوپتر Quadcopter از دو واژه کواد (یعنی چهار) و کوپتر (اصطلاحا پرنده) تشکیل شده است . کوادکوپتر به معنی ربات پرنده چهار موتوری است . اما مولتی روتور Multirotor واژه جامع تری است و همه ربات های پرنده که بیش از یک موتور دارند را شامل می شود .

هزینه ساخت کواد کوپتر چقدر است ؟

هزینه لازم برای ساخت یک کواد کوپتر  به جنس قطعات انتخاب شده ،  وزنی که کوادکوپتر می تواند بلند کند ، زمان پرواز کوادکوپتر و امکانات جانبی مانند دوربین ، گیمبال و ... بستگی دارد . همچنین تجربه شما بسیار مهم است چون شاید یک نفر کوادکوپتری با قیمت پایین بسازد که پرواز و قابلیت های آن خیلی بهتر از شخصی باشد که آن را با هزینه بالایی ساخته است . کانفیگ و تنظیمات نرم افزاری و انتخاب قطعات بهینه هم بسیار مهم است . در حالت کلی نمی تواند یک رقم خاص رو در نظر گرفت چون قیمت قطعه ها روز به روز در حال تغییر است .

کاربرد های کوادکوپتر چی هستند؟

صنعت هواپیمایی ، امداد و نجات ، عکاسی و فیلم برداری هوایی ، استفاده از کوادکوپتر در معادن ، حمل بار با کوادکوپتر ، کوادکوپتر های تفریحی، پایش خطوط گاز و برق ، سمپاشی مزارع ، نقشه برداری هوایی ،حراست و نگهبانی

برای این مطلب 217 دیدگاه ثبت شده است

.

سلام جناب خسته نباشید
موتور براشلس EMAX CF2822 Outrunner Brushless Motor این موتور با همچین باتری روشن میشه (باتری لیتیوم پلیمر 3سل Gens Ace 5500- 25c

کامران محمودزاده : سلام
بله میتوانید استفاده کنید.

پاسخ
1400/10/08
امیر

سلام . در پهپاد هایی نظامی و پیشرفته تصویری که پخش میشه رو می‌شود روی مانیتور کامپیوتر یا تلوزیون تماشا کرد و با کیبورد و… پرنده رو هدایت کرد ‌.
در اکتاکوپتر های سنگین با هزینه ساخت بالا میشه چنین امکاناتی رو داشت؟؟ چون معمولا تصویر روی موبایل و کنترل با رادیو کنترل انجام میشه

کامران محمودزاده : با سلام بله همه این موارد قابل پیاده هست

پاسخ
1400/08/21
امیر

سلام
توی اکسترکت ارور میده ممکنه بررسی بفرمایید؟

پاسخ
1398/06/23
رضا بدون امتیاز

سلام مهندس این دوره هزینه ی ساخت کواد چقدر درمیاد؟

کامران محمودزاده : سلام قبلا با 500 هزار درست میشد الان باید چک کنید ببینید هزینه ها چقدر شده

پاسخ
1398/02/22
سید محمد صادق بدون امتیاز

سلام استاد
ببخشید داستان این rc چیه؟اکثر سایتهایی که تو دامنشون rc دارن تو حوزه کوارد و اسکوتر و ماشین برقی و … هستند.rc مخفف چیزیه؟
و این سایت ها رو معرفی کردید در ویدیو یا چیز دیگه ای هم بوده؟
**
یدونه هم گفتید rcway که پیداش نکردم.میشه اینجا بنویسید؟

کامران محمودزاده : سلام مخفف Remote Control هستند

پاسخ
1398/01/20
مهدی بدون امتیاز

سلام بر اقای محمودزاده من امروز موفق شدم ثبت نام کنم.
میخواستم بدونم کی دوره فعال میشه؟
وقضیه ی ارسال پستی چیه؟

کامران محمودزاده : سلام جناب فرمان ارا در تیکت پشتیبانی جواب دادم

پاسخ
1396/05/29
عادل بدون امتیاز

با سلام
چندتا سوال:
با این دوره میتونم کوادروتور بسازم که از الکترونیکم چیزی بلد نیستم.
و اینکه هزینه ساخت این کوادروتور با این آموزش تقریبا چقدر میشه.

کامران محمودزاده : سلام تا جایی که امکان داشته مبتدیانه و با زبان ساده بیان شده ولی قطعا باد از الکترونیک یک چیز هایی مثل لحسم کاری و .. بلد باشی ، 500 تا 1میلیون

پاسخ
1395/10/09
بهنام بدون امتیاز

مهندس این باتری خوبه؟
https://www.merqc.com/products/view/5508/%D8%A8%D8%A7%D8%AA%D8%B1%DB%8C_LI_PO_11.1v_5000mA_40C

کامران محمودزاده : سلام چون برند و ... معلوم نیست پیشنهاد نمیدم اینو

پاسخ
1395/09/23
سرور بدون امتیاز

با سلام ضمن عرض خسته نباشید :
جنابت من میخواستم این آموزشو خریداری کنم اما کمی گیج شدم در مورد دوره ها و هزنیه که اگه امکانش هست با جواب دادن ب سوالاتم روشنترم کنید که استفاده کنم:
1) کل دوره 22 جلسه اس با 99 تومن میتونم 22 جلسه رو دریافت کنم ؟
2)پشتیبانی چطوریه و چ شرایطی داره؟
3) و اینکه آموزش از صفر شروع میشه ؟ چون بنده کارشناسی نرم افزار میخونم و مبانی الکترونیک رو با 12 پاس کردم 🙂 تا حالام از هیچ نرم افزاری که ب الکترونیک ربط داشته باشه کار نکردم ولی علاقمندم که دست پر باشم – اگه جوابتون دلگرمم کنه با کمال میل خریدارم 🙂

کامران محمودزاده : سلام خدمت شما :

1 - بله درست هست
2 - در تلگرام و تالار مخصوص بخث میشه و یا من یا همکارانمان جواب می دهند
3 - بله درست هست

پاسخ
1395/08/22
1 9 10 11
به دیدگاه هایی که مفید و در جهت بهبود کیفیت مطالب سایت باشد مبلغی مطابق لیست زیر تعلق میگیرد. مبلغ دریافتی در کیف پول کاربر شارژ می گردد و می توان از آن برای خرید مطالب سایت استفاده نمود.
 • راهنمایی و پاسخ به دیدگاه کاربرانی که دارای مشکل هستد و کمک به رفع مشکلات آن ها 5 تا 25 هزار تومان
 • نقد‌و بررسی صادقانه مطالب و بیان نقاط قوت، نقاط ضعف، چالش‌ها، مشکلات و راه‌حل آن 5 تا 50 هزار تومان
 • ارسال ویدیو و تصاویر پروژه های ساخته شده بر اساس مطالب و آموزش و دورهای سایت 70 تا 400 هزار تومان
نکته 1 : همراه تصاویر و فیلم های ارسالی روی یک کاغذ آدرس سایت WLE.IR نوشته یا چاپ شده باشد
نکته 2 : برای پیوست ویدیو، تصویر و یا فایل فشره از بحش آپلود فایل زیر باکس دیدگاه استفاده شود
نکته 3 : مبلغ براساس توضیحات، مستندات و کیفیت دیدگاه شما تعیین می گردد.
برای ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید
آموزش رایگان
 • نویسنده :
  کامران محمودزاده
 • تعداد بازدید :
  84,950 نفر
 • تاریخ آپدیت :
  1401/11/03
 • شاخه تخصص :
  آموزش
 • امتیاز :
  4.7
×
×
به سبد خرید اضافه شد