کار با DS18B20 همراه با پروژه های کاربردی

کار با DS18B20 همراه با پروژه های کاربردی

در این مطلب روش کار با DS18B20 همراه با پروژه های کاربردی را مورد بررسی قرار داده ایم. در برخی از پروژه ها لازم است که از بیش از یک عدد سنسور دما استفاده شود. مزیتی که سنسور دمای DS18B20 نسبت به بقیه ی سنسورهای دما دارد این است که هر سنسور دارای یک آدرس سخت افزاری منحصر به فرد است که این آدرس در داخل حافظه ی سنسور ذخیره شده است. این ویژگی باعث شده بتوان تنها توسط یک پین از میکروکنترلر بیش از یک عدد از این سنسورها را راه اندازی کرد.

 

این سنسورها همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید در دو مدل در بازار ارائه می شوند. مدل اول مناسب نصب روی برد است و مدل دوم که ضد آب هم می باشد مناسب برای اندازه گیری دمای مایعات است. یعنی میتوان سنسور را داخل مایعات قرار داد و دمای آنها را اندازه گرفت. در مدل دوم این سنسورها بدلیل وجود سیم نسبتا بلند، میتوان پایه های سنسور را توسط یک ترمینال به برد اصلی که پردازشها و محاسبات لازم را انجام میدهد وصل کرد و خود سنسور در مکان موردنظر یا داخل مایع موردنظری که قصد اندازه گیری دمای آن را داریم قرار دهیم.

 

در این آموزش در ابتدا سنسور را معرفی کرده ایم و ویژگیهای آن و آنچه باعث تمایز سنسور از دیگر سنسورها شده را بیان کرده ایم. سپس روش وصل کردن سنسور به میکروکنترلر و نکات مداری لازم جهت اتصال صحیح را آموزش داده ایم. در ادامه پروتکل لازم جهت برقراری ارتباط با سنسور را معرفی و نحوه ی کار با آن را آموزش داده ایم.

 

در اولین مثال آموزشی، دمای اندازه گیری شده توسط سنسور را بدست آورده ایم. سپس دو روش برای استفاده از چند سنسور دما در یک پروژه آموزش داده شده اند. در مثال آموزشی دوم چند سنسور را با روش اول به میکروکنترلر وصل و دمای هر کدام را بطور جداگانه اندازه گیری کرده ایم. در مثال آموزشی سوم ابتدا روش یافتن آدرس سخت افزاری سنسور و سپس روش اتصال چند سنسور به فقط یک پین میکروکنترلر آموزش داده شده اند. پس از آنکه بطور کامل کار با سنسور را یاد گرفتیم به سراغ پروژه ی اول که در آن دمای فعلی هوا به همراه مقدار مینیمم و ماکزیمم دمای هوای ثبت شده توسط سنسور را روی یک نمایشگر کاراکتری نشان داده ایم میرویم. نهایتا آموزش را با مدار کاربردی کنترل اتوماتیک وسایل گرمایشی و سرمایشی با قابلیت تنظیم رنج دمایی به اتمام میرسانیم. در پروژه ی دوم که هدف اصلی آموزش است دو رله تعبیه شده که میتوان به یکی وسیله ی گرمایشی و به دیگری وسیله ی سرمایشی را وصل نمود تا این دوسیله بطور اتوماتیک در رنج دمایی مورد نظر خاموش یا روشن شوند و در نتیجه دما در بازه ای که تعریف کرده ایم ثابت نگه داشته شود.

 

فایلهای ارائه شده همراه پروژه کار با DS18B20 همراه با پروژه های کاربردی

  • سورس کد مثالها
  • سورس کد پروژه ها
  • توضیح کامل و خط به خط توابع و برنامه های مثالها و پروژه ها
  • شماتیک پروژه ها
  • فایل شبیه ساز پروتئوس پروژه ها
  • بیان نکات مداری استفاده شده در پروژه ها

1 سال پیش
1 سال پیش
میلاد تاران بدون امتیاز
با سلام اگه.میشه میخام maxوminتو حافظه e2prom باشه با هر بار قطع منبع به حالت اول برنگرده
1 سال پیش
آمانج عبداله زاده
1 سال پیش
cinder_b بدون امتیاز
سلام پسورد فایل pdf چیه ؟
2 سال پیش
آمانج عبداله زاده

xman324
Salam emkan anjam ye poroje dar in rabete hast baraye man ?

با سلام جزئیات به ایمیل شما ارسال شد
2 سال پیش
xman324 بدون امتیاز
Salam emkan anjam ye poroje dar in rabete hast baraye man ?
3 سال پیش
3 سال پیش
alisheykh بدون امتیاز
سلام خسته نباشید من فایل pdf به نام ds18b20 رو نمی تونم باز کنم رمز میخواد؟
3 سال پیش
آمانج عبداله زاده بدون امتیاز

parianajafi__
فایل .C نذاشتید فقط HEX هست!!!!!!!

با سلام برنامه ها به زبان c در محیط آردوینو نوشته شدن که همگی سورس کدها قرار داده شده اند.
3 سال پیش
parianajafi__ بدون امتیاز
فایل .C نذاشتید فقط HEX هست!!!!!!!
3 سال پیش
کامران محمودزاده بدون امتیاز
3 سال پیش
hamed953 بدون امتیاز
سلام، در بخش دانلود کتابخانه آردوینو در روی هر دو مورد آموزشی free نوشته شده ولی موقع انتخاب به مسیر خرید هدایت میشه چرا؟
4 سال پیش
آمانج عبداله زاده بدون امتیاز
4 سال پیش
عادل عبداللهی بدون امتیاز
سلام پروژه را خریداری کردم کماکان مثل پروژه های قبل که خریداری کردم فایل قابل دانلود نمایش داده نمی شود و می نویسه سبد خرید شما خالی است شماره پیگیری:118270108524 لطفا دوباره ارسال کنید

ارسال دیدگاه !

مهمان عزیز ، برای شرکت در بحث و گفتگو باید وارد حساب کاربری خودت بشی ، اگر حساب کاربری نداری ، کمتر از 2 دقیقه یه حساب ایجاد کن .

    اولین نفر باشید که سوال خود را مطرح می کنید

ارسال سوال !

مهمان عزیز ، برای مطرح کردن سوال باید وارد حساب کاربری خودت بشی ، اگر حساب کاربری نداری ، کمتر از 2 دقیقه یه حساب ایجاد کن .

    اولین نفر باشید که پروژه خود را ارسال می کنید .

ارسال پروژه !

مهمان عزیز ، برای ارسال پروژه باید وارد حساب کاربری خودت بشی ، اگر حساب کاربری نداری ، کمتر از 2 دقیقه یه حساب ایجاد کن .

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع 1,137 کاربر خبرنامه بپیوندید