سنسور گاز MQ

سنسور گاز MQ

در بین سنسور های گاز MQx  ، هر سنسور در برابر یک یا چند نوع گاز از خودش حساسیت نشان می دهد . در بین این نوع سنسور ها MQ7 برای هشدار دهنده گازی خانگی از بقیه مناسب تر است . برای شناسایی پایه ها کافی است سنسور را جلوی خود بگیرید و سه پایه یک طرف را به هم وصل کنید و به  مثبت 5 ولت وصل کنید ، مهم نیست پایه های کدام طرف برا انتخاب کنید.

ولتاژ مدار حدود 5 ولت ، ولتاژ مستقیم یا متناوب برای مدار قابل استفاده است . ولتاژ گرمکن سنسور نیز 5 ولت است . مقاومت بار الکتریکی سنسور 20 کیلو اهم است و مقاومت گرمکن نیز در حدود 31 کیلو اهم است . میزان مصرف گرمکن سنسور کمتر از 800 میلی وات است .دمای مناسب و عملیاتی سنسور بین 10– تا 50 درجه سانتی گراد است . میزان رطوبت کمتر از 95 درصد مناسب است. میزان اکسیژن موجود در محیط حدود 21 درصد باشد مناسب است .

این سنسور دارای 6 پایه میباشد . همانطور که در نقشه و شماتیک مدار میبینید پایه های کناری 2 به 2 به هم متصل شده اند . 2 پایه مرکزی پایه هایی اند که مربوط به گرمکن سنسور است و با تغییر میزان گاز مورد نظر جریان عبوری از آن تغییر کرده و نهایتا خروجی مورد نظر شما تغییر میکند .

 

پایه های دیگرم طبق شکل زیر ببندید.

 

سنسور گاز

سنسور گاز

ویژگی ها :

حساسیت بالا در برابر گاز های مایع فشرده ، گاز طبیعی و گاز شهری

واکنش و عکس العمل سریع پایدار و طول عمر زیاد

مدار کنترل ساده

مشخصات:

راه اندازی سنسور گاز

راه اندازی سنسور گاز

اینم از مدار داخلی سنسور MQ

مدار داخلی سنسور MQ

مدار داخلی سنسور MQ

7 سال پیش
fhgb بدون امتیاز
با سلام و خسته نباشید. ببخشید که سوال میکنم، اما میخواستم که مطمئن بشم: *شکل نصب پایه ها که در تصویر بالا(دومی)آمده برای همه سنسورهای MQx مناسب است؟ *معمولا روی این نوع سنسورها هیچ علامت مشخصه ای قرار داده نشده که بتوان پایه های A و B را از هم تشخیص داد، آیا راهی وجود دارد که بتوان این پایه ها را از هم تشخیص داد یا اینکه میتوان آنها را بجای هم استفاده کرد؟ ایا در کارآیی سنسور خللی وارد نمی شود؟ * من یک سنسور MQ4 دارم. این سنسور برای چه نوع گازی مناسب است؟ آیا میتوانم آن را در مدار ارائه شده در سایت شما استفاده کنم؟ پیشاپیش سپاسگزارم.

ارسال دیدگاه !

مهمان عزیز ، برای شرکت در بحث و گفتگو باید وارد حساب کاربری خودت بشی ، اگر حساب کاربری نداری ، کمتر از 2 دقیقه یه حساب ایجاد کن .

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع 1,139 کاربر خبرنامه بپیوندید