شبیه سازی آردوینو با پروتئوس

شبیه سازی آردوینو با پروتئوس

پروتئوس (Proteus) یکی از قوی ترین و محبوب ترین شبیه ساز الکترونیک و بخصوص میکروکنترلر است ، که با در اختیار قرار دادن انواع قطعات و انواع مختلف میکروکنترلر ها می توانیم مدار های مختلف را شبیه سازی کنیم ، تا قبل از پیاه سازی بصورت عملی از کارکرد برنامه نوشته شده و یا مدار طراحی  شده اطمینان حاصل کنیم . این نرم افزار محبوب بصورت پیش فرض از برد های آردوینو پشتیبانی نمی کند پس ما با اضافه کردن کتابخانه های آردوینو به پروتیوس این قابلیت را به آن می افزاییم ، با اضافه کردن کتابخانه های آردوینو ، پروتئوس قابلیت شبیه سازی این برد را بصورت کامل پیدا می کند و ما می توانیم برنامه های آردوینو را با پروتیوس تست کنیم تا از صحت عملکرد آنها مطمئن شویم ، در ادامه مطلب می توانید کتابخانه آردوینو برای پروتئوس را دانلود کنید و همچنین آموزش اضافه کردن کتابخانه های آردوینو به پروتئوس 7 ، 8 و  افزودن برنامه نوشته شده در نرم افزار آردوینو به این قطعه را آموزش می دهیم

دانلود کتابخانه برد های آردوینو :

ابتدا کتابخانه برد های آردوینو را از لینک پایین صفحه دانلود کنید و سپس از حالت فشرده خارج کنید

نصب کتابخانه قطعات در پرتئوس 7 و 8 :

وقتی فایل را از حالت فشرده خارج کردید دو فایل ARDUINO.IDX و ARDUINO.LIB را کپی کنید و در پوشه LIBRARY قرار دهید ، پوشه LIBRARY در نسخه پروتیوس 7 و 8 با هم تفاوت دارند ، در زیر مسیر پوشه LIBRARY را در دو نسخه قرار داده ایم با توجه به ورژن پروتیوس خود مسیر را دنبال کنید و دو فایل ARDUINO.IDX و ARDUINO.LIB را در پوشه LIBRARY کپی کنید .

در پرتئوس 7 :

C:\Labcenter Electronics\Proteus 7 Professional\LIBRARY

در پرتئوس 8  :

C:\ProgramData\Labcenter Electronics\Proteus 8 Professional\LIBRARY

توجه : معمولا پوشه ProgramData در درایو C بصورت مخفی قرار دارد برای دیدن این پوشه باید فایل های مخفی را show hide کنید

با کپی کردن دو فایل ذکر شده در مسیر های بالا کتابخانه به پروتیوس اضافه می شود ، اکنون نصب کتابخانه به پایان رسیده است ،

کار با اردوینو در پروتیوس:

اکنون باید یک مثال ساده کار کردن با اردوینو در پروتیوس را بصورت کامل یاد میگیرد ، در اینجا می خواهیم با استفاده از آردوینو در محیط پروتیوس یک چشمک زن را شبیه سازی کنید ، پس به صورت زیر عمل کنید :

افزودن آردوینو به محیط پروتئوس

افزودن آردوینو به محیط پروتئوس

1 – ابتدا به حالت اضافه کردن قطعه بروید

2 – افزودن قطعه جدید را بزنید

3 – در محل جستجو عبارت ” arduino ” را سرچ کنید

4 – سپس برد اردوینو را انتخاب کرده و ok را بزنید

شبیه سازی اردوینو با پروتیوس

شبیه سازی اردوینو با پروتیوس

برد را به محیط شبیه ساز بکشید و یک عدد LED  به پایه 13 اردوینو مطابق شکل بالا وصل کنید حالا باید نرم افزار اردوینو را باز کنیم و برنامه چشمک زن را بنویسیم سپس برنامه را در پروتیوس به آردوینو معرفی کنیم

توجه : تمام اردینو هایی که با میکرو کنترلر های مشابه هم نظیر atmega8  ,  atmega168 , atmega328 و … ساخته می شوند عملکرد مشابهی دارند و تنها شکل فیزیکی آنها با هم فرق می کنید ، بعنوان مثال اردوینو nano با اردوینو une از جهت شکل فیزیکی خیلی فرق دارند ولی هر دوی انتها دقیقا مثل هم عمل می کنند .

تنظیم کردن برنامه اردوینو:

 نرم افزار آردوینو را باز کنید (مطابق شکل زیر)

محیط نرم افزار آردوینو

محیط نرم افزار آردوینو

ابتدا فایل (File) را بزنید و سپس گزینه Preferences را بزنید ، یعنی به ترتیب ابتدا گزینه 1 و سپس گزینه 2 را بزنید (مطابق شکل زیر)

تنظیم کردم برنامه اردوینو برای شبیه ساز پروتیوس

تنظیم کردم برنامه اردوینو برای شبیه ساز پروتیوس

با انتخاب گزینه Preferences منوی زیر باز می شود ، حالا تیک گزینه compilation را بزنید و سپس OK را بزنید ( قسمت  علامت گذاری شده در تصویر زیر ) ، با این کار کامپایر در قسمت پایین یعنی کادر سیاه رنگ مسیر فایل HEX  تولید شده برای پروتیوس را نمایش خواهد داد .

تنظیمات برنامه آردوینو

تنظیمات برنامه آردوینو

نوشتن برنامه و کامپایلر کردن و معرفی hex تولید شده به پروتیوس :

اکنون کد های موجود در ادیتور کامپایلر آردوینو را پاک کنید و کد های زیر را در قسمت ادیتور کامپایلر کپی کنید

void setup() {
 
 pinMode(13, OUTPUT);
}

void loop() {
 digitalWrite(13, HIGH); 
 delay(1000);       
 digitalWrite(13, LOW);  
 delay(1000);       
}

بعداز اینکه کد ها را کپی کردید دکمه کامپایلر اردوینو (اولین دکمه که علامت تیک روی آن هست 1) را بزنید تا برنامه کامپایر شود اگر اروری وجود داشته باشد به رنگ نارنجی در کادر سیاه رنگ پایین نرم افزار نمایش داده می شود .

محل کد هگز تولید شده با کامپایلر آردوینو

محل کد هگز تولید شده با کامپایلر آردوینو

حالا برنامه کامپایلر شده است و فایل hex تولید شده است باید ادرس محل فایل گز را کپی کنیم و در برد اردوینوی پروتیوس پیست کنیم ، برای این کار ، بعداز این که دکمه کامپایلر (1) را زدید و برنامه کامپایلر شد به قسمت پاییت برنامه بیایید و در انتهای کادر سیاه رنگ دنبال مسیری بگردید که اخر ان به hex ختم می شود مانند شکل بالا (2) با ماوس آن ادرس را علامت بزنید تا به رنگ آبی در بیاید سپس CTRL+ C را بزنید تا ادرس کپی شود

به پروتیوس برگردید و روی برد آردوینو دابل کلیک کنید

برد آردوینو در پروتیوس

برد آردوینو در پروتیوس

وقتی روی برد دابل کلیک کردید منوی زیر باز می شود ، در قسمت Program File (قسمت علامت گذاری شده در تصویر زیر) کلیک راست کرده و پیست (Paste) را بزنید تا ادرسی که کپی کرده بودید در قیمت پروگرام فایل قرار گیرد ، سپس ok را بزنید ، سپس به محیط شبیه ساز بازمی گردید و از قسمت پایین پروتیوس play  را بزنید تا چشمک زدن ال ای دی را ببینید .

وارد کردن فایل هگز اردوینو در شبیه ساز پروتیوس

وارد کردن فایل هگز اردوینو در شبیه ساز پروتیوس

در این آموزش سعی کردم به ساده ترین زبان مطلب را توضیخ دهیم تا برای مبتدی ترین فرد هم به راحتی قابل درک باشد و جای ابهامی باقی نماند (هر چند مطلب خیلی ساده ای بود ) ، این آموزش را قرار دادم چون قراره به زودی آموزش کامل اردوینو را شروع کنیم و لازم دیدم این مطلب را قبل از آموزش بعنوان پیش زمنیه بیان کنم . لطفا اگر پیشنهادی ، انتقادی یا مطلبی دارید اینجا بیان کنید تا نقاط ضعف را برطرف کنم و نقاط قوت را قوی تر کنم . موفق و پیروز باشید .

برای این مطلب 49 دیدگاه ثبت شده است

محمد

سلام مهندس
من طبق گفته شما نرم افزار پروتئوس را نصب کردم و طبق اموزش پیش رفتم
فقط موقعی که داخل نرم افزار اردوینو کد را کامپایل میکنم و زیر نرم افزار اردوینو کلمه hex را نمی‌بینم
میشه راهنمایی کنید

کامران محمودزاده : سلام در کنار منو یک لیست کشو فرمت هست اون رو روی all قرار بده تا همه فرمت ها دیده بشن

پاسخ
1400/01/23
امیر

سلام ببخشید توی پروتیوس من اصلا برد آردوینو اونو رو نمی آره باید چی کار کنم؟

کامران محمودزاده : با سلام و عرض ادب ، در هنگام نصب پروتئوس برنامه از شما مسیر نصب برنامه و نصب کتابخانه را می پرسد در صورتی که به صورتی دستی هر دو آدرس را یکی قرار ندهید این مشکل به وجود می آید . ولی در صورتی که سایر برد ها را نمایش می دهد ولی فقط آدوینو یونو را نمایش نمی دهد مشکل جایی دیگر است و نیاز به بررسی بیشتر دارد .

پاسخ
1399/08/12
حمیدرضا

ممنون خیلی علی بود

پاسخ
1399/03/15
متین

عالی

پاسخ
1399/02/10
دانیال

با سلام وخسته نباشید کتابخانه ای که فرستادید برای من نمییاره و همه مراحل را طبق گفنه شما انجام دادم ولی نمیاره و فقط پین های اردوینو رو میاره بی زحمت یه کمکی بکیند

sobhan movassagh : سلام این کتابخانه را دانلود کردم ولی به پروتئوس اضافه نمی شه. پروتئوس را هم از سایت خود شما دانلود کردم

کامران محمودزاده : با سلام به احتمال 90 درصد مشکل از نصب پروتیوس هست در هنگام نصب پروتیوس در مرحله ای 2 مسیر از شما میخواهد یکی مربوط به نصب برنامه ویکی مربط به نصب کتابخانه است که باید مسیر مربوط به کتابخانه با مسیر نصب یکی باشد

پاسخ
1399/01/30
1 2 3
به دیدگاه هایی که مفید و در جهت بهبود کیفیت مطالب سایت باشد مبلغی مطابق لیست زیر تعلق میگیرد. مبلغ دریافتی در کیف پول کاربر شارژ می گردد و می توان از آن برای خرید مطالب سایت استفاده نمود.
 • راهنمایی و پاسخ به دیدگاه کاربرانی که دارای مشکل هستد و کمک به رفع مشکلات آن ها 5 تا 25 هزار تومان
 • نقد‌و بررسی صادقانه مطالب و بیان نقاط قوت، نقاط ضعف، چالش‌ها، مشکلات و راه‌حل آن 5 تا 50 هزار تومان
 • ارسال ویدیو و تصاویر پروژه های ساخته شده بر اساس مطالب و آموزش و دورهای سایت 70 تا 400 هزار تومان
نکته 1 : همراه تصاویر و فیلم های ارسالی روی یک کاغذ آدرس سایت WLE.IR نوشته یا چاپ شده باشد
نکته 2 : برای پیوست ویدیو، تصویر و یا فایل فشره از بحش آپلود فایل زیر باکس دیدگاه استفاده شود
نکته 3 : مبلغ براساس توضیحات، مستندات و کیفیت دیدگاه شما تعیین می گردد.
برای ارسال دیدگاه، ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید
آموزش رایگان
×
×
به سبد خرید اضافه شد