سرزمین الکترونیک https://wle.ir تولید محتوای آموزشی در زمینه های الکترونیک و رباتیک Thu, 09 Jul 2020 18:19:14 +0000 fa-IR hourly 1 دانلود نرم افزار Fritzing 0.9.4 برای طراحی شماتیک و PCB https://wle.ir/22785/fritzing.html https://wle.ir/22785/fritzing.html#respond Mon, 06 Jul 2020 09:34:31 +0000 https://wle.ir/?p=22785 Fritzing یک نرم افزار برای شبیه سازی الکترونیک می باشد با استفاده از نرم افزار فریتزینگ ما میتوانیم در محیط گرافیکی و زیبا با چیدن قطعات بر روی یک برد بورد مدار خودمان را طراحی کنیم با طراحی مدار بر روی برد بورد ما می‌توانیم به شماتیک ، PCB و حتی به محیط کد نویسی […]

ارسال شده در دانلود نرم افزار Fritzing 0.9.4 برای طراحی شماتیک و PCB

]]>
Fritzing یک نرم افزار برای شبیه سازی الکترونیک می باشد با استفاده از نرم افزار فریتزینگ ما میتوانیم در محیط گرافیکی و زیبا با چیدن قطعات بر روی یک برد بورد مدار خودمان را طراحی کنیم با طراحی مدار بر روی برد بورد ما می‌توانیم به شماتیک ، PCB و حتی به محیط کد نویسی آردوینو دسترسی داشته باشیم .

نرم افزار Fritzing یک نرم افزار عالی برای شبیه سازی پروژه هایی می باشد که با استفاده از آردوینو تولید می شوند چون ما با استفاده از این نرم افزار می توانیم یک پروژه را با استفاده از سنسور ماژول و سایر قطعات الکترونیکی به شکل زیبا و خوانا روی برد بورد بچینیم و پروژه خودمان را طراحی کنیم

این نرم افزار بسیار عالی برای افرادی هست که می‌خواهند الکترونیک را آموزش بدهند و همچنین پروژه های آردوینو برای مبتدیان به یک شکل خیلی خاص و زیبا قابل دسترس خواهند بود . این نرم افزار هم برای مبتدیان مفید هست و هم برای افراد حرفه ای و محدود به رده خاص نمی باشد .

ویژگی های نرم افزار Fritzing  :

 • دارای محیط گرافیکی و زیبا برای افراد مبتدی
 • دارای قابلیت طراحی بر روی برد بورد
 • امکان طراحی PCB مدار
 • امکان طراحی شماتیک برای مدار
 • دارای کامپایلر آردوینو برای کد نویسی
 • دارای حجم کم و رایگان بودن

در تصویر زیر شما محیط برد بورد نرم افزار را مشاهده می کنید که با استفاده از آن یک برد آردوینو را در یک محیط بسیار زیبا گرافیکی شبیه سازی کرده ایم کلیه سیم کشی ها و اضافه کردن قطعات به یک شکل خیلی ساده انجام می شود

محیط برد بورد نرم افزار Fritzing

محیط برد بورد نرم افزار Fritzing

در تصویر زیر شما محیط طراحی پی سی بی مدار رو مشاهده می کنید که این بخش می تواند بر اساس شماتیک یا برد بورد که ما طراحی میکنیم به صورت اتوماتیک طراحی شود

محیط PCB نرم افزار Fritzing

محیط PCB نرم افزار Fritzing

و در تصویر بعدی شما محیط طراحی شماتیک به وسیله نرم افزار Fritzing را مشاهده می کنید . این بخش نیز بر اساس بخش های قبلی طراحی می شود و ما می توانیم آن را به صورت دستی ویرایش کنیم

محیط شماتیک نرم افزار Fritzing

محیط شماتیک نرم افزار Fritzing

در نهایت ما سعی می کنیم برای پروژه های بعدی که از بردهای آردوینو استفاده می کنیم و یا آموزش هایی که مرتبط با آردوینو هستند ، از نرم افزار Fritzin استفاده کنیم . این نرم افزار توسط وب سایت fritzing.org طراحی شده است که قبلا به صورت رایگان می توانستیم آن را دانلود کنیم ولی اکنون برای دانلود آن نیاز به پرداخت هزینه می باشد . اگر جای ابهامی باقی مانده است با بررسی سوالات متداول می توانید جواب سوال خود را پیدا کنید .

ارسال شده در دانلود نرم افزار Fritzing 0.9.4 برای طراحی شماتیک و PCB

]]>
https://wle.ir/22785/fritzing.html/feed 0
دانلود نرم افزار Autodesk EAGLE Premium 9.6.2 بدون نیاز به کرک https://wle.ir/6854/eagle.html https://wle.ir/6854/eagle.html#comments Sun, 05 Jul 2020 20:38:37 +0000 https://wle.ir/?p=6854 نرم افزار Autodesk EAGLE Premium برای طراحی PCB و شماتیک مدار مورد استفاده قرار میگیرد در حالت کلی از نرم افزار EAGLE برای شبیه سازی الکترونیک استفاده می شود . این نرم افزار قبلا توسط شرکت CadSoft Computer تولید می شود که بعد ها شرکت Autodesk امتیاز این نرم افزار دوست داشتنی را برای خود […]

ارسال شده در دانلود نرم افزار Autodesk EAGLE Premium 9.6.2 بدون نیاز به کرک

]]>
نرم افزار Autodesk EAGLE Premium برای طراحی PCB و شماتیک مدار مورد استفاده قرار میگیرد در حالت کلی از نرم افزار EAGLE برای شبیه سازی الکترونیک استفاده می شود . این نرم افزار قبلا توسط شرکت CadSoft Computer تولید می شود که بعد ها شرکت Autodesk امتیاز این نرم افزار دوست داشتنی را برای خود خرید .

کلمه EAGLE در لغت به معنی عقاب هست ولی اگر به تاریخچه نام گذاری شرکت برگردیم از کلمات Easily Applicable Graphical Layout Editor به وجود آمده است . رقیب نرم افزار ایگل ، Altium Designer هست که اگر بخوایم مقایسه کنیم آلتیوم دیزاینر نسبت به ایگل حجم خیلی بیشتری دارد و به سیستم قوی تری نیاز دارد در حالی که ایگل در عین حال قدرتمند است ولی حجم آن بسیار پایین و سریع تر اجرا می شود .

این برنامه دارای کتابخانه های قدرتمندی می باشد . همچنین یکی از دلایلی که باعث محبوبیت آن در بین کاربران شده است نمایش سه بعدی برد شما بصورت مجازی و شبیه سازی شده از قطعات واقعی می باشد .

ویژگی های نرم افزار Autodesk EAGLE Premium :

 • حجم بسیار کم و اجرا بر روی تمامی سیستم عامل های مبتنی بر ویندوز ( 8 / xp/ 2000/vista / Seven و.. )
 • دارای کتابخانه های قدرتمند که در ان تمامی قطعات کاربردی الکترونیکی یافت میشوند
 • کاربرد بسیار آسان و یادگیری در کمترین زمان ممکن
 • امکان مشاهده تصویر سه بعدی برد بعد از مسیر کشی
 • مسیر کشی خودکار و دستی ، امکان چیدن قطعات به صورت دستی و خودکار
 • امکان ساختن قطعه جدید در کمترین زمان
 • دارای پلاگین و کتابخانه های کاربردی
 • امکان مشاهده تصویر 3 بعدی برد بعد از مسیر کشی
 • نمایش 3D برد نهایی

 • Fixed a crash that could occur when deleting net classes.
 • Sometimes it happened that an issue stopped Fusion Sync from working with custom 3D Packages
 • Fixed issue that lost the link to Fusion Sync after an EAGLE restart
 • Fixed a problem where the REROUTE command sometimes left routes ripped up

آموزش فعال سازی نرم افزار 9.6.2 Autodesk EAGLE Premium :

نکته 1 : این نرم نرم افزار نیازی به فعال سازی ندارد و تنها کافی هست فایل EXE را نصب کنید . همچنین قبل از نصب دسترسی به اینترنت را قطع کرده و بعداز نصب دسترسی نرم افزار به اینترنت را قطع کنید .

نکته 2 : این نرم افزار تنها روی سیستم های ویندوز 64 بیتی نصب می شود .

 

ارسال شده در دانلود نرم افزار Autodesk EAGLE Premium 9.6.2 بدون نیاز به کرک

]]>
https://wle.ir/6854/eagle.html/feed 7
پروژه شمارش دور موتور DC با مادون قرمز و AVR https://wle.ir/551/avr-rpm-meter.html https://wle.ir/551/avr-rpm-meter.html#comments Fri, 03 Jul 2020 05:55:29 +0000 https://wle.ir/?p=551 در اين پروژه از ميکرو کنترلر هاي AVR و زبان برنامه نويسي بيسيک تحت BASCOM استفاده شده است . براي تشخيص حرکت موتور از سنسورهاي مادون قرمز استفاده شده است . راحت ترین تشخیص دور موتور استفاده از شافت انکودر هستش که می تونین از اون استفاده کنین ! ولی شاید به دلیل قیمت بالا […]

ارسال شده در پروژه شمارش دور موتور DC با مادون قرمز و AVR

]]>
در اين پروژه از ميکرو کنترلر هاي AVR و زبان برنامه نويسي بيسيک تحت BASCOM استفاده شده است . براي تشخيص حرکت موتور از سنسورهاي مادون قرمز استفاده شده است . راحت ترین تشخیص دور موتور استفاده از شافت انکودر هستش که می تونین از اون استفاده کنین ! ولی شاید به دلیل قیمت بالا و اتصال مکانیکی جالب نباشه و می تونین از روش زیر استفاده کنین :

بر روي شافت موتور خطوط سفيد و سياه رنگي را با تعداد معيين ( به عنوان مثال دو قسمت يکي سفيد و ديگري سياه ) و اندازه يکسان ايجاد کرده و سنسورهاي مادون قرمز را در روبروي آن قرار مي دهيم . همانطور که مي دانيم رنگ سياه نور مادون قرمز را جذب و رنگ سفيد آن را انعکاس مي دهد

سنسور گيرنده مادون قرمز نيز در حرکت موتور پالس هاي را ايجاد مي کند . اگر شافت موتور فقط داراي دو قسمت سياه و سفيد باشد با چرخش موتور با سرعت 1200 دور دقيقه در هر ثانيه سنسور گيرنده مادون قرمز 20 پالس مي دهد . با ضرب اين عدد در عدد 60 مي توان سرعت دور موتور در دقیقه را بدست آورد . اگر شافت موتور داراي دو قسمت سياه و دو قسمت سفيد باشد 40 پالس در هر ثانيه دريافت شده در اين صورت بايد با عدد 30 ضرب شود تا سرعت دور موتور را بدست آوريم  و به همين صورت براي مراحل بالاتر .

شفت موتور

شفت موتور

اگر نقاط سفید و سیاه را 60 تا در نظر بگیریم آنگاه فرکانس دریافتی از گیرنده مادون قرمز همان دوردردقیقه است . البته با افزایش این نقاط احتمال خطا بالا رفته و باید از سنسورهای مادون قرمز دقیق تری استفاده کرد  . در طراحي مدار اين حالت در نظر گرفته شده است و مي توان اين عدد را که دور در ثانیه در آن ضرب می شود را بین 0 تا 99 تغير داد .

سنسور گرما موجود نيز در کنار موتور نصب مي شود تا بتوان دماي موتور را نيز اندازه گرفت . براي سنسور دما از آي سي LM35  استفاده شده است .

اين آي سي با ولتاژ ورودي بين 3 تا 10 ولت به ازاي يک درجه حرارت در خروجي 10 ميلي ولت مي دهد يعني اگر دما 25 درجه باشد خروجي آي سي 250 ميلي ولت است . حداکثر دماي قابل اندازه گيري 125 درجه است .  خروجي آي سي دما به ورودي آنالوگ ميکروکنترلر براي بدست آوردن ولتاژ خروجي آي سي داده شده است .

براي تشخيص خطوط سياه و سفيد ايجاد شده بر روي شافت موتور نيز از مدار زیر استفاده شده است .

مدار تشخیص پالس

مدار تشخیص پالس

با استفاده از کريستال 32768 هرتز و تنظيمات مربوطه تايمر دو هر 0/25 ثانيه سر ريزي اتفاق مي افتد و با فعال بودن وقفه به زير روال SECTIC مي رود .

در مدت زمان يک ثانيه تايمر يک که به عنوان شمارنده استفاده شده است پالس هاي ورودي از سنسور مادون قرمز را مي شمارد همينطور متغير هاي دقيقه و ساعت  و ثانيه به روز مي شوند . عدد موجود در تايمر یک بهمراه تعداد وقفه های تایمر یک در عدد خاصي که قابل تنظيم است ضرب شده و نمايش داده مي شود . متغير هاي زمان هم نمايش داده شده و ورودي آنالوگ نيز براي دريافت مقدار گرما فعال شده و نمايش داده مي شود .

در حالت کار معمول هنگامي که کليد SET را فشار دهيم به بر چسب Temp براي تنظيم دماي ترموستات رفته و مي توان دماي ترموستات را بين 0 تا 125 درجه با استفاده از کليد هاي + و – تنظيم کرد .

ترموستات میانگین 60 ثانیه گذشته  دمای محیط را با دمای تنظیم شده تست کرده و در صورت بیشتر بودن دمای محیط خروجی PORTD.6 را یک می کند .

در حالت کار معمول هنگامي که کليد SET براي چند ثانيه ( حدود 5 ثانیه ) فشارداده شود برنامه به برچسب CC رفته و مي توان با استفاده از کليد هاي + و – ساعت را تنظيم کرد . با دوباره فشاردادن دادن کليد به برچشب MM رفته و در اينجا نيز با استفاده از کليد هاي + و – مي توان دقيقه را تنظيم کرد با دوباره فشاردادن کليد SET به بر چسب SS براي تنظيم ثانيه پرش مي کند . در اينجا با فشردن کليد – ثانيه صفر مي شود و با زدن کليد + اگر ثانيه بين 30 تا 59 باشد ابتدا به دقيقه يک واحد افزوده شده و سپس ثانيه صفر مي شود  و اگر ثانيه کمتر از 30 باشد فقط ثانيه صفر مي شود .

با فشردن دوباره کليد SET به بر چسب WRPM پرش مي کند . در اينجا نيز با فشردن کليد هاي + و – مي توان عددي که در فرکانس ورودي ( تايمر يک ) براي بدست آوردن دور در دقيقه ضرب مي شود را بين 1 الي 99 تنظيم کرد . اگر این عدد را یک انتخاب کنیم می توانیم از مدار به عنوان فرکانس متر استفاده کرد ! با فشردن کليد SET به حالت کار معمول دستگاه باز مي گرديم .

توجه : با نگه داشتن کلید های + و – می توان متغیر مورد تنظیم رو با سرعت بالاتر کم و یا زیاد کرد .

نکته :

در هنگام تنظیم هر متغیر , آن متغیر با فرکانس 2 بار در ثانیه شروع به چشمک زدن می کند .

در صورتی که عدد ضرب شده در دور در ثانیه را یک در نظر بگیریم می توان از مدار بعنوان فرکانس متر در حد چندین مگاهرتز با دقت یک هرتز استفاده کرد . ( RPS * 1 = RPM ) در این صورت ورودی فرکانس متر پایه 11 ( ورودی T1 و یا PORTD.5 ) است.

سعی شود از سنسورهای مادون قرمز با کیفیت بالا استفاده شود و سنسور گیرنده نیز دارای فیلتر اشعه خورشید باشد . ( معمولا دارای رنگ سیاه می باشند . ) و فاصله سنسور ها از شافت موتور که دارای قسمت های سیاه و سفید می باشد حداکثر 10 سانتی متر باشد . ( هر چه کمتر بهتر )

برای OP AMP میتوان از هر مدلی استفاده کرد ( مثل 741 و یا 3130 و یا 324 و … ) .

PORTD.7 ( پایه 13 ) خروجی جهت اتصال به LED جهت نمایش ثانیه است . LED با سرعت یک بار در ثانیه چشمک می زند .

PORTD.6 ( پایه 12 ) خروجی جهت گرمای بیش از اندازه است .( خروجی ترموستات )

پتانسیومتر AD.J IR را طوری تنظیم کنید که اگر سنسورها را روبروی کاغذ سفید قرار دهیم خروجی OpAMP یک شده و در غیر این صورت صفر باشد .

ارسال شده در پروژه شمارش دور موتور DC با مادون قرمز و AVR

]]>
https://wle.ir/551/avr-rpm-meter.html/feed 9
روش ساخت ربات مسیریاب ساده https://wle.ir/122/easy-line-tracking-robot.html https://wle.ir/122/easy-line-tracking-robot.html#comments Sun, 28 Jun 2020 19:54:42 +0000 https://wle.ir/?p=122 سلام دوستان عزیز تصمیم به اموزش ساختن ربات مسیر یاب ساده ای کردم که اگه خدا بخواد در طول چند روز تکمیلش می کنیم . تو اینترنت سرچ کردم اما اکثر سایت ها یا ناقص توضیح دادن یا مطالبو از سایت های دیگه به سایت خودشون کپی کردن که اصلا قابل درک نیست . در […]

ارسال شده در روش ساخت ربات مسیریاب ساده

]]>
سلام دوستان عزیز تصمیم به اموزش ساختن ربات مسیر یاب ساده ای کردم که اگه خدا بخواد در طول چند روز تکمیلش می کنیم . تو اینترنت سرچ کردم اما اکثر سایت ها یا ناقص توضیح دادن یا مطالبو از سایت های دیگه به سایت خودشون کپی کردن که اصلا قابل درک نیست . در اینجا ما سعی می کنیم یک ربات ساده 4 سنسور رو به کمک هم بسازیم و اگه مفید بود ربات حرفه ای تر رو طراحی می کنیم

خب بریم سر اصل مطلب :

هر ربات مسیریاب از یک بخش مکانیکی و یک بخش الکترونیکی و برنامه نویسی که به حافظه میکرو داده میشه تشکیل شده است .

برای ساختن یک ربات مسیر یاب به قطعات زیر احتیاج داریم :

1 – دو عدد موتور گیربکس دار

2 – دو عدد چرخ ربات و یک هرزه گرد ربات

3 – یک برد سوراخ دار (برای سوار کردن قطعات روی آن)

4 – چهار عدد گیرنده مادون قرمز و چهار عدد فرستنده مادون قرمز ( سنسور های ربات )

5 – چهار عدد پتانسومتر 20 کیلو اهم ( یا بیشتر ) و چهار عدد LED با رنگ دلخواه

6 – هشت عدد مقاومت 330 اهم و چهار عدد مقاومت 220 اهم

7 – یک عدد آیسی LM324 و یک عدد درایور L293D

8 – یک عدد میکروی AVR Atmega 8

9 – یک سوکت 14 پین و یک سوکت 16 پین و یک سوکت 23 پین ( برای ایسی ها  )

10 – یک باطری لیتیومی ( اختیاری )

11 – چسب و …

برای دیتاشیت قطعات هم از همین سایت استفاده کنید . دیتاشیت همه ایسی ها و سنسور های لازم موجود هستند اگر هم جایی گنگ بود یا به راهنمایی و یا اطلاعاتی احتیاج داشتید در قسمت نظرات مطرح کنید.

قسمت یک : اطلاعات پایه ای

راه اندازی سنسور مادون قرمز

شکل سنسور گیرنده مادون قرمز

آموزش ساخت ربات مسیر یاب

شکل سنسور گیرنده مادون قرمز

——————————————————————————————————————-

شکل فرستنده مادون قرمز

شکل فرستنده مادون قرمز

شکل فرستنده مادون قرمز

———————————————————————————————————–

هیشه پایه بلند پایه مثبت است و پایه کوتاه تر پایه منفی . برای ساختن یک سنسور مادون قرمز باید طبق شکل زیر فرستنده و گیرنده رو کنار هم قرار بدیم و مانند ان سیم ها را ببندیم ( مقاومتی که به پایه گیرنده وصل میشه باید 10 کیلو اهم باشه که اشتباها در شکل زیر 330 است )

آموزش ساخت ربات مسیر یاب

آموزش ساخت ربات مسیر یاب

پایه ی بلند گیرنده رو به پایه ی کوتاه فرستنده وصل می کنیم و ان ها را به منفی وصل می کنیم . به پایه کوتاه گیرنده و پایه ی بلند فرستنده یک مقاومت 330 یا 220 وصل می کنیم و آن را به مثبت 5 ولت وصل می کنیم . سپس از پایه گیرنده که به آن مقاومت وصل شده یک سیم بیرون می اوریم که سیم اصلی و اشکار ساز سیاه و سفید محیط است .ان را به + یا – اپ آمپ (lm324) وصل می کنیم

اینم شکل استاندارد مدار بالا

آموزش ساخت ربات مسیر یاب

آموزش ساخت ربات مسیر یاب

 

——————————————————————————————————————————

الان باید خروجی گیرنده که تو شکل بالا با (اپ آمپ) مشخص شده رو به ایسی lm324 وصل کنیم . هر ایسی lm324 چهار (اپ آمپ) داره که می تونیم چهار تا سنسور رو باش فعال سازی کنیم و چون ربات ما از 4 سنسور تشکیل شده یک ایسی کافیه .

 به دیتاشیت lm324 دقت کنید

آموزش ساخت ربات مسیر یاب

آموزش ساخت ربات مسیر یاب

تو این ایسی 4 آپ امپ وجود داره هر اپ آمپ از یک خروجی (output) و دو ورودی (input) که یکی + و یکی – است تشکیل شده است . وردی مثبت را به سنسور و ورودی منفی را پتانسیومتر وصل میکنیم و خروجی را پردازشگر وصل می کنیم .

توجه : میتوانید جای مثبت و منفی را با هم عوض کنید . فقط حساسیت ان به سفید و سیاه معکوس میشود .

برای بستن پتانسیو متر می توانید از مدار زیر استفاده کنید .

آموزش ساخت ربات مسیر یاب

آموزش ساخت ربات مسیر یاب

حالا اگه مدار های بالا رو با هم ترکیب کنیم مدار زیر بدست می آید

آموزش ساخت ربات مسیر یاب

آموزش ساخت ربات مسیر یاب

این مدار برای یک سنسور است ،  باید به تعداد سنسور های ربات مدار بالا را پیاده سازی کنیم .

توجه : برای اینکه از کار کرد هر سنسور اگاه شودید به خروجی اپ آمپ یک عدد led وصل کنید وصل کنید و به پایه منفی led یک مقاومت 180 کیلو اهم وصل کنید و ان را به منفی متصل کنید.

چینش سنسور ها :

حالا که به نحوه فعال سازی سنسور های ربات اشنا شدیم میریم به سراغ چینش سنسور ها و مکان قرار گیری موتور ها . سه چینش زیر رو می توانیم با توجه به 4 سنسوری بودن ربات استفاده کنیم که دو چینش اول برنامه نویسی یکسانی لازم دارند و چینش نوع سوم به برنامه دیگری با توجه به نوع چینشش نیاز دارد .

چینش نوع اول:

"آموزش ساخت ربات مسیر یاب

آموزش ساخت ربات مسیر یاب

چینش نوع دوم :

آموزش ساخت ربات مسیر یاب

آموزش ساخت ربات مسیر یاب

چینش نوع سوم :

آموزش ساخت ربات مسیر یاب

آموزش ساخت ربات مسیر یاب

برای این اموزش چینش نوع دوم رو انتخاب می کنیم .

وقتی سنسور ها را مطابق شکل دو بستید و سنسور ها را به ورودی lm324 وصل کردید چهار خروجی از ایسی lm324 خواهیم داشت (چهار پایه گوشه ها) که مربوط به سنسور های 1 ، 2 ، 3 و 4 میشن . باید این چهار خروجی رو به ورودی پردازده وصل کنیم و از پردازنده دو خروجی میان بیرون که این دو خروجی یکی رو به موتور چپ و یکی رو به موتور راست وصل می کنیم .

 

ارسال شده در روش ساخت ربات مسیریاب ساده

]]>
https://wle.ir/122/easy-line-tracking-robot.html/feed 46
پروژه ساخت دستگاه حضور غیاب و کنترل تردد کارتی RFID https://wle.ir/21729/rfid-attendance.html https://wle.ir/21729/rfid-attendance.html#respond Thu, 18 Jun 2020 10:11:36 +0000 https://wle.ir/?p=21729 دستگاه حضور غیاب و کنترل تردد کارتی علاوه بر اینکه امکان کنترل تردد را دارد و میتوان آن را روی انواع درب و گیت نصب کرد، قابلیت ثبت حضور و غیاب افراد را نیز دارد و میتواند اطلاعات تردد کاربران شامل نام کاربر و تاریخ و ساعت ورود و خروج کاربر را نیز ثبت و […]

ارسال شده در پروژه ساخت دستگاه حضور غیاب و کنترل تردد کارتی RFID

]]>
دستگاه حضور غیاب و کنترل تردد کارتی علاوه بر اینکه امکان کنترل تردد را دارد و میتوان آن را روی انواع درب و گیت نصب کرد، قابلیت ثبت حضور و غیاب افراد را نیز دارد و میتواند اطلاعات تردد کاربران شامل نام کاربر و تاریخ و ساعت ورود و خروج کاربر را نیز ثبت و روی کارت جافظه سیستم ذخیره کند. در این پروژه آموزش ساخت دستگاه حضور غیاب را بیان میکنیم و اطلاعات لازم جهت ساخت آن را ارائه میدهیم. در پروژه های قبلی روش ساخت درب بازکن اثرانگشتی و درب بازکن کارتی و درب بازکن پسوردی را طراحی کرده بودیم.

 

از دستگاه حضور غیاب طراحی شده میتوان در کلاسهای درس مدارس و دانشگاه ها جهت حضور غیاب افراد استفاده کرد و ورود و خروج افراد را به ثبت رساند. همچنین در ادارات و دفاتر کار، جهت کنترل و نظارت بر ورود و خروج و حضور غیاب کارمندان نیز میتوان از این دستگاه استفاده کرد و با استفاده از دیتای ذخیره شده توسط سیستم، تصمیماتی را اتخاذ کرد.

 

بررسی بخشهای مختلف پروژه ساخت دستگاه حضور غیاب و کنترل تردد کارتی RFID

نحوه کار دستگاه

دستگاه حضور غیاب طراحی شده به این صورت کار می کند که ابتدا لازم است کاربر مستر سیستم تعریف شود. سپس باید به هر کاربر یک کارت یا تگ RFID داده شود. سپس میتوان اطلاعات کاربران شامل اطلاعات کارتی که در اختیار دارد به همراه نام کاربر یا کد شناسایی کاربر مانند کد کارمندی یا شماره دانشجویی، در پایگاه داده ی سیستم ثبت گردد. تنها کاربر مستر سیستم میتواند افراد را به سیستم اضافه یا از سیستم حذف کند. پس از ثبت این اطلاعات، کافیست کاربر ثبت شده، کارت خود را نزدیک دستگاه حضور غیاب بگیرد تا سیستم عمل کند و اطلاعات حضور فرد را در سیستم ثبت کند.

 

مدهای ذخیره سازی دیتا

ترتیبی داده ایم تا بتوان دیتا را در دو مد مختلف روی کارت حافظه ذخیره کرد. جهت ساده تر کردن عملیات بررسی دیتای ذخیره شده، این دیتا به صورت فولدر بندی شده و دسته بندی شده داخل حافظه ذخیره می شوند.

در مد اول ذخیره ی دیتا، ابتدا پوشه ی سالیانه ایجاد و داخل پوشه ی سالیانه، پوشه ی ماهیانه و داخل هر پوشه ی ماهیانه، پوشه ی روزانه ایجاد می شوند و نهایتا داخل پوشه های روزانه، برای هر کاربر فایلی با نام کاربر ایجاد و داخل آن اطلاعات مربوط به تردد کاربر شامل تاریخ و ساعت ذخیره می شود.

در مد دوم یک پوشه با فرمت (روز – ماه – سال) ایجاد می شود و داخل این پوشه برای هر کاربر فایلی با نام کاربر ایجاد و داخل آن اطلاعات مربوط به تردد کاربر شامل تاریخ و ساعت ذخیره می شود.

 

مدهای ذخیره سازی نام شناسایی کاربر

میتوان در دو مد مختلف نام شناسایی را به کاربران سیستم اختصاص داد.

در مد اول میتوان یک نام کاملا دلخواه و اختصاصی مانند نام شخصی یا کد کارمندی یا شماره دانشجویی را توسط کیپد دستگاه به کاربر اختصاص داد و کاربر را با نامی دلخواه در سیستم ذخیره کرد.

در مد دوم کاربر با نامی معادل با ID کارت یا تگی که در اختیار دارد، در سیستم ذخیره می شود.

 

ویژگیهای دستگاه حضور غیاب

 • قابلیت تعریف کاربر مستر در اولین استفاده
 • امکان حذف و تغییر کاربر مستر توسط خود سیستم
 • انجام کلیه ی تنظیمات تنها توسط کاربر مستر
 • دارای دو مد مختلف اختصاص نام به کاربران
 • قابلیت اختصاص ID کارت به نام کاربران
 • قابلیت تعیین نام شناسایی برای کاربران توسط کیپد
 • اختصاص شماره کارمندی یا دانشجویی به کاربران
 • شناسایی ساده تر کاربران به دلیل داشتن نام کاربری
 • ثبت اطلاعات حضور غیاب یا Attendance کاربران در سیستم
 • ثبت تاریخ و ساعت ورود و خروج کاربران
 • دارای دو مد متفاوت جهت ذخیره سازی اطلاعات
 • پوشه بندی و دسته بندی حافظه جهت دسترسی منظم و سریع به اطلاعات
 • قابلیت تشخیص کارتهای از قبل ذخیره شده و عدم ذخیره ی آنها
 • دارای نمایشگر جهت نمایش اطلاعات
 • مانیتور کردن اطلاعات روی نمایشگر جهت سادگی کار با دستگاه حضور غیاب
 • دارای مد SLEEP نمایشگر جهت ذخیره ی انرژی مصرفی
 • دارای کیپد جهت ورود اطلاعات
 • قابلیت حذف تکی کاربران بدون نیاز به حضور کاربر
 • قابلیت حذف دسته جمعی کاربران
 • امکان فرمت کردن کارت حافظه و پاک کردن اطلاعات حضور و غیاب توسط سیستم
 • قابلیت تنظیم مدت زمان عمل کردن رله دستگاه
 • قابلیت اتصال آنتن خارجی به دستگاه
 • طراحی جعبه محافظ برای دستگاه حضور غیاب

 

محتوای پروژه ساخت دستگاه حضور غیاب و کنترل تردد کارتی RFID

 • سورس کد کامل
 • شماتیک به صورت pdf و فایل آلتیوم
 • فایل PCB در آلتیوم
 • لیست قطعات
 • فایل باکس برش لیزری
 • فیلم آموزش کار با دستگاه حضور غیاب

 

فیلم تست پروژه آموزش ساخت دستگاه حضور غیاب

 

راه های ارتباطی

شماره تماس : 09332256378

ایمیل : abdollahzadeh.amanj@gmail.com

تلگرام :wle_CoWorker@

ارسال شده در پروژه ساخت دستگاه حضور غیاب و کنترل تردد کارتی RFID

]]>
https://wle.ir/21729/rfid-attendance.html/feed 0
آموزش مجازی آلتیوم دیزاینر جهت طراحی PCB به صورت پروژه-محور https://wle.ir/19014/altium-designer-3.html https://wle.ir/19014/altium-designer-3.html#comments Thu, 18 Jun 2020 06:41:53 +0000 https://wle.ir/?p=19014 مطمئنا تا کنون نام پروتل(Protel) یا آلتیوم دیزاینر (Altium Designer) برای حداقل یک بار هم که شده به گوشتان خورده است. این نرم افزار یکی از بهترین و قدرتمندترین نرم افزارهای مهندسی جهت طراحی بردهای مدار چاپی یا PCB است که اکثریت شرکتها با این نرم افزار کار میکنند. هوش مصنوعی این نرم افزار به […]

ارسال شده در آموزش مجازی آلتیوم دیزاینر جهت طراحی PCB به صورت پروژه-محور

]]>
مطمئنا تا کنون نام پروتل(Protel) یا آلتیوم دیزاینر (Altium Designer) برای حداقل یک بار هم که شده به گوشتان خورده است. این نرم افزار یکی از بهترین و قدرتمندترین نرم افزارهای مهندسی جهت طراحی بردهای مدار چاپی یا PCB است که اکثریت شرکتها با این نرم افزار کار میکنند. هوش مصنوعی این نرم افزار به حدی پیشرفت داشته که باعث شده طراحی PCB توسط این نرم افزار هوشمند، کاری بسیار لذت بخش باشد. جهت کار با این نرم افزار، دوره عملی آموزش آلتیوم دیزاینر را برای شما تدوین کرده ایم.

 

آلتیوم ابزارهایی بسیار قدرتمند در اختیار طراح PCB قرار میدهد طوریکه با استفاده از این ابزارها میتوان در کمترین زمان ممکن، بردهای خود را طراحی کرد. در دوره آموزش آلتیوم دیزاینر، کار با این ابزارها را به شما آموزش خواهیم داد. در صورتیکه که یک طراح از ابزارهای قدرتمندتری برای طراحی مدارهای الکترونیکی خود استفاده کند، مسلما از دیگر طراحها پیشی خواهد گرفت و سیستمهایی پیشرفته تر و با عملکرد بهتر طراحی و ارائه خواهد نمود. با جرات میتوان گفت قابلیتهای نرم افزار آلتیوم فراتر از نیازهای یک طراح PCB است.

 

توضیحات دوره آموزش مجازی آلتیوم دیزاینر جهت طراحی PCB به صورت پروژه-محور

ما در دوره آموزش altium، هم طراحی و هم ساخت بردهای مدار چاپی را بصورت کامل و از صفر به شما آموزش خواهیم داد. یعنی کار خود را با طراحی مدار روی کاغذ شروع میکنیم و با طراحی کیس محافظ جهت قرار دادن مدار داخل آن به پایان میرسانیم.

 

فصل اول دوره عملی آموزش آلتیوم دیزاینر : پیش نیازها و کلیات نرم افزار آلتیوم دیزاینر

در دوره آموزش آلتیوم دیزاینر که یک دوره ی بی نظیر و متفاوت است که برای شما در نظر گرفته ایم، در ابتدای کارگاه با شروع فصل اول یعنی طراحی PCB، پیش نیازها و مطالب پایه مانند “معرفی قطعات پرکاربرد الکترونیکی و کاربرد مداری آنها” ، “معرفی و آشنایی با پکیج قطعات SMD و DIP” و مطالب دیگر که مطالبی بسیار مهم و ضروری هستند، آموزش داده می شوند و اعضای دوره برای یادگیری مطالب اصلی آماده می شوند. پس از اینکه مفاهیم اساسی و پایه ای به اعضای دوره منتقل شد، کار با آلتیوم و طراحی را شروع میکنیم.

 

اولین پروژه دوره آموزش altium ، طراحی یک برد میکروکنترلری اختصاصی می باشد که قابلیتهای بی نظیری دارد. کار را با معرفی برد و بیان قابلیتها و امکانات آن و مزایای آن نسبت به بردهای موجود در بازار شروع میکنیم و پس از آموزش طراحی مداری آن(کشیدن مدار برد روی کاغذ)، کار در نرم افزار آلتیوم را بصورت پروژه محور با این پروژه ی کاربردی و جذاب شروع میکنیم و کلیه ی نکات و تکنیکها برای طراحی یک برد حرفه ای را آموزش میدهیم. کاربردی و عملی بودن مداری که آموزش آلتیوم روی آن صورت میگیرد بسیار مهم و جذاب می باشد و به درک بهتر مطالب و آموزشها، کمک شایانی خواهد کرد.

 

فصل دوم دوره عملی آموزش آلتیوم دیزاینر : طراحی و ساخت PCB توسط آلتیوم دیزاینر

پس از اینکه طراحی PCB توسط آلتیوم را برای مدار خود به اتمام رساندیم، وارد فصل دوم کارگاه آموزش آلتیوم دیزاینر ، یعنی ساخت PCB می شویم. در این فصل پس از آنکه ابزارها و وسایل لازم جهت ساخت PCB معرفی شد و آموزش کار با آنها ارائه شد، روش ساخت بردی که در فصل اول طراحی کردید را آموزش خواهید دید و سپس برد را مونتاژ و تست میکنیم.

 

فصل سوم دوره عملی آموزش آلتیوم دیزاینر : پروژه های عملی با آلتیوم دیزاینر

در فصل سوم کارگاه آموزش آلتیوم دیزاینر یعنی فصل آموزشها و پروژه های تکمیلی، در راستای تکمیل کردن دوره آموزش آلتیوم، سایر آموزشهای مهم و کاربردی را به صورت پروژه-محور در قالب پروژه هایی مانند “آموزش چاپ سبز یا سولدرماسک بردهای مدار چاپی” ، “طراحی مدارهای دو لایه” ، “ساخت مدارهای دو لایه و لحیمکاری قطعات SMD” ، “طراحی کیس یا جعبه محافظ برای مدارها با استفاده از نرم افزارهای طراحی 3 بعدی” و “روشهای کاهش نویز در مدارها“، ارائه خواهد شد.

 

نکات و تکنیکهای مختلف طراحی PCB در آلتیوم دیزاینر را در این فصل به صورت پروژه-محور بیان میکنیم تا کاربر علاوه بر فراگیری نکات کار با آلتیوم، مدارها و بردهای جدید و کاربردی نیز طراحی کرده باشد و به اصلاح معروف با یک تیر دو نشان بزند.

 

مطالب تکمیلی دوره آموزش آلتیوم دیزاینر به صورت پروژه-محور

برای تکمیل دوره آموزش آلتیوم دیزاینر خود و تکمیل آموزشهای دوره و بیان  نکات جدید طراحی PCB، به طراحی پروژه هایی کاربردی و بی نظیری از قبیل “طراحی مبدل USB به سریال” ، “طراحی برد کنترل وسایل از طریق اینترنت و وب سرور” ، “طراحی کتابخانه 3 بعدی برای ماژولهای ESP8266 و NRF24L01” ، طراحی مدل 3 بعدی برای ماژول sim800L ، “طراحی شیلد رله 2 کاناله”  و “طراحی ماژول GSM توسط چیپ SIM800C” و … خواهیم پرداخت.

 

آپدیت دوره آموزش altium

دوره آموزش altium روز به روز در حال آپدیت شدن می باشد و در آخرین آپدیتها، آموزشهای طراحی مدارهای انعطاف پذیر یا Rigid-Flex ، ساخت مدارهای انعطاف پذیر ، آموزش قلع اندود کردن PCBها ، طراحی PCB جهت سفارش از شرکتهای سازنده ، آموزش کار با هیتر هوای گرم و ساخت ماژول تغذیه کاهنده Buck Converter را به لیست آموزشهای دوره اضافه کرده ایم.

 

آموزش نسخه های مختلف نرم افزار آلتیوم دیزاینر

در این دوره ی آموزشی جهت طراحی PCB، از نسخه های مختلفی از نرم افزار آلتیوم دیزاینر استفاده کرده ایم. کار خود را با آموزش آلتیوم دیزاینر 16 شروع کرده ایم و رفته رفته به نسخه های بالاتر نرم افزار یعنی نسخه های 17 و 18 مراجعه کرده ایم و آموزش کار با نسخه های 17 و 18 آلتیوم دیزاینر را نیز بیان کرده ایم. در حال حاضر آخرین نسخه ی نرم افزار آلتیوم نسخه ی 20 می باشد که در آموزشهای خود آموزش کار با آلتیوم دیزاینر 20 را نیز بیان کرده ایم و پروژه های متنوعی را به صورت کاربردی با نسخه های مختلف آلتیوم دیزاینر طراحی کرده ایم تا هم کار با نسخه های جدید آلتیوم دیزاینر را یاد بگیریم و هم پروژه های جدیدی کار کرده باشیم.

 

آنچه در بالا بیان شد، خلاصه ای کوتاه از مطالبی بود که در دوره آموزش طراحی pcb خود پوشش خواهیم داد. بدون شک در این کارگاه، آموزشهایی بی نظیر را برای شما در نظر گرفته ایم و تکنیکهایی جدید را به شما آموزش خواهیم داد تا بتوانید بردهای خود را در کمترین زمان و به بهترین و حرفه ای ترین شکل طراحی کنید. سرفصلهای کارگاه با جزئیات بیشتر در زیر قرار داده شده است.

 

مشاهده نمونه ویدیوهای دوره آموزش آلتیوم دیزاینر به صورت پروژه-محور

 

شرکت در دوره آموزش altium از طریق لینک زیر

https://wle.ir/courses/altium-pcb

ارسال شده در آموزش مجازی آلتیوم دیزاینر جهت طراحی PCB به صورت پروژه-محور

]]>
https://wle.ir/19014/altium-designer-3.html/feed 12
راهنمای شروع برنامه نویسی آردوینو arduino (جلسه 1 آردوینو) https://wle.ir/7484/arduino-session-1.html https://wle.ir/7484/arduino-session-1.html#comments Wed, 17 Jun 2020 19:30:30 +0000 https://wle.ir/?p=7484 اولین جلسه از سری آموزش کامل آردوینو Arduino یعنی راهنمای شروع برنامه نویسی آردوینو arduino را با نام خدا آغاز می کنیم ، در این جلسه از آموزش کامل آردوینو  ابتدا پیشینه و تاریخچه آردوینو که شامل سازندگان آردوینو است مورد بحث قرار می گیرد سپس توضیحاتی در مورد اینکه آردوینو چی هست و چه […]

ارسال شده در راهنمای شروع برنامه نویسی آردوینو arduino (جلسه 1 آردوینو)

]]>
اولین جلسه از سری آموزش کامل آردوینو Arduino یعنی راهنمای شروع برنامه نویسی آردوینو arduino را با نام خدا آغاز می کنیم ، در این جلسه از آموزش کامل آردوینو  ابتدا پیشینه و تاریخچه آردوینو که شامل سازندگان آردوینو است مورد بحث قرار می گیرد سپس توضیحاتی در مورد اینکه آردوینو چی هست و چه کاربردی دارد ارائه می گردد.

در ادامه آموزش Arduino ، نرم افزار و کامپایلر آردوینو که برای برنامه نویسی آردوینو از آن استفاده می شود معرفی می گردد و لینک دانلود در اختیار کاربران قرار میگیرد و به توضیح منو ها و تنظیمات نرم افزار آردوینو  خواهیم پرداخت و با هم اولین برنامه اردوینو یعنی یک چشمک زن را درست می کنیم تا عملکرد آردوینو برای شما ملموس تر شود.

در انتها هم پنج نوع برد پر کاربرد آردوینو معرفی می شوند و ویژگی های هر کدام بیان می گردند تا در صورتی که قصد خرید آردوینو را دارید انتخاب برای شما راحت تر گردد ، آموزش ها بسیار کامل  و مرحله به مرحله هستند و در هر مرحله از تصاویر و علایم راهنما استفاده شده است تا شما عزیزان بدون کوچک ترین مشکل آموزش ها را دنبال کنید . راهنمای شروع برنامه نویسی آردوینو نخستین قدم برای شروع قدرتمند هست . برای دانلود راهنمای شروع برنامه نویسی اردوینو به صورت PDF روی لینک کلیک کنید .

سرفصل های آموزش اردوینو جلسه اول :

 1. پیشینه آردوینو ( سازندگان آردوینو)
 2. آردوینو چیست ؟
 3. شروع کار با آردوینو و معرفی نرم افزار آردوینو
 4. معرفی منو ها و تنظیمات آردوینو
 5. اجرای اولین برنامه با اردوینو (برنامه چشمک زن)
 6. معرفی 5 برد آردوینو پرکاربرد
 7. راهنمای خرید برد آردوینو

محتوای جلسه یک آموزش Arduino :

 1.  افزودن فیلم آموزش آردوینو بصورت تصویری
 2. افزودن فیلم معرفی برد های آردوینوی موجود + بررسی مشخصات آنها
 3. افزودن فیلم معرفی و بررسی کامپایلر آردوینو
 4. افزودن فیلم معرفی بخش ها و منو های کامپایلر آردوینو

ارسال شده در راهنمای شروع برنامه نویسی آردوینو arduino (جلسه 1 آردوینو)

]]>
https://wle.ir/7484/arduino-session-1.html/feed 53
آموزش راه اندازی ماژول تابلو روان P10 توسط STM32 https://wle.ir/21925/stm32-p10-led-module.html https://wle.ir/21925/stm32-p10-led-module.html#respond Wed, 10 Jun 2020 04:37:00 +0000 https://wle.ir/?p=21925 در جلسه ی قبلی پکیج آموزش برنامه نویسی STM32 توسط آردوینو ، یک برد اختصاصی برای  میکروکنترلر STM32 طراحی کردیم. در این جلسه روش راه اندازی ماژول تابلو روان با میکروکنترلر STM32 را بیان میکنیم. میدانیم که استفاده از ماژولهای تابلو روان برای تبلیغات و اطلاع رسانی یکی از بهترین انتخابهاست، زیرا این ماژولها هم قیمتی […]

ارسال شده در آموزش راه اندازی ماژول تابلو روان P10 توسط STM32

]]>
در جلسه ی قبلی پکیج آموزش برنامه نویسی STM32 توسط آردوینو ، یک برد اختصاصی برای  میکروکنترلر STM32 طراحی کردیم. در این جلسه روش راه اندازی ماژول تابلو روان با میکروکنترلر STM32 را بیان میکنیم. میدانیم که استفاده از ماژولهای تابلو روان برای تبلیغات و اطلاع رسانی یکی از بهترین انتخابهاست، زیرا این ماژولها هم قیمتی مناسب دارند و هم کیفیتی بالا. قبلا روش راه اندازی ماژول تابلو روان توسط میکروکنترلرهای AVR را بیان کرده بودیم. در این مطلب ماژول تابلو روان را به میکروکنترلر STM32 متصل میکنیم و روش راه اندازی و برنامه نویسی آن را ارائه میدهیم.

 

شماتیک و نحوه ی اتصال ماژول تابلو روان به میکروکنترلر STM32 را ارائه داده ایم که با استفاده از آن میتوان ماژول را به میکروکنترلر وصل کرد. سپس نمونه کد راه اندازی ماژول که شامل توابع مختلف جهت نمایش متنها و شکلها و افکتهای مختلف روی ماژول است را آماده کرده ایم که کاربر میتواند از توابع مختلف استفاده شده در پروژه های خود استفاده کند.

 

مطالب ارائه شده

 • شماتیک اتصال ماژول تابلو روان به STM32
 • نمایش کاراکترهای مختلف روی ماژول
 • نمایش انواع رشته روی ماژول
 • نمایش متون ثابت روی نمایشگر
 • نمایش متون متحرک روی ماژول
 • کم و زیاد کردن نور متون نمایش داده شده
 • اعمال افکتهای مختلف
 • نمایش اشکال هندسی مختلف روی ماژول
 • تست ledهای ماژول

 

فیلم تست راه اندازی ماژول تابلو روان

 

راه های ارتباطی

شماره تماس : 09332256378

ایمیل : abdollahzadeh.amanj@gmail.com

تلگرام :wle_CoWorker@

ارسال شده در آموزش راه اندازی ماژول تابلو روان P10 توسط STM32

]]>
https://wle.ir/21925/stm32-p10-led-module.html/feed 0
آموزش طراحی Buck Converter یا ماژول کاهنده در آلتیوم دیزاینر https://wle.ir/21847/altium-buck-converter.html https://wle.ir/21847/altium-buck-converter.html#respond Wed, 03 Jun 2020 16:36:31 +0000 https://wle.ir/?p=21847 در جلسه ی قبلی کارگاه آموزش آلتیوم دیزاینر، روش کار با هیتر هوای گرم را بیان کردیم. در این جلسه از آموزش آلتیوم دیزاینر – Buck Converter که یک ماژول کاهنده ولتاژ است را طراحی میکنیم. توسط این ماژول میتوان ولتاژ ورودی را به ولتاژ موردنیاز خود کاهش داد و از آن در پروژه های […]

ارسال شده در آموزش طراحی Buck Converter یا ماژول کاهنده در آلتیوم دیزاینر

]]>
در جلسه ی قبلی کارگاه آموزش آلتیوم دیزاینر، روش کار با هیتر هوای گرم را بیان کردیم. در این جلسه از آموزش آلتیوم دیزاینر – Buck Converter که یک ماژول کاهنده ولتاژ است را طراحی میکنیم. توسط این ماژول میتوان ولتاژ ورودی را به ولتاژ موردنیاز خود کاهش داد و از آن در پروژه های خود استفاده کرد. بعنوان مثال توسط این ماژول میتوان سرعت موتورهای DC را کنترل کرد. یا میتوان برای تامین تغذیه ی ماژولهای GSM مانند SIM800L از این ماژول استفاده کرد.

 

توضیحات جلسه آموزش طراحی Buck Converter یا ماژول کاهنده توسط آلتیوم

در این جلسه چند نکته ی مهم در خصوص طراحی بردهای مدار چاپی یا PCB توسط برنامه altium designer را بیان میکنیم. یکی از نکات مهم در طراحی PCB ، دفع حرارت حاصله در برد می باشد. در صورتیکه حرارت تولید شده در برد به درستی دفع نشود، عملکرد مدار کاهش پیدا خواهد کرد و احتمال آسیب دیدن برد هم افزایش می یابد. در این جلسه یک نکته ی مهم جهت دفع حرارت در بردهای مدار چاپی را آموزش میدهیم. در ادامه مطالب ارائه شده در جلسه آموزش آلتیوم دیزاینر – Buck Converter را بیان میکنیم.

 

آموزشهای جلسه مدار Buck Converter

 • آموزش طراحی ماژول کاهنده ولتاژ
 • بیان روش دفع حرارت در بردهای مدار چاپی
 • آموزش بکارگیری Thermal Via
 • معرفی چند قانون طراحی یا Design Rule جدید و کاربردی
 • آموزش کار با Polygon Cutout
 • آموزش تعریف قانون طراحی فاصله پلیگان از لبه برد
 • بیان سایر نکات جهت بهینه کردن عملکرد PCB

 

فیلم تست جلسه ساخت ماژول تغذیه کاهنده Buck Converter

راه های ارتباطی

شماره تماس : 09332256378

ایمیل : abdollahzadeh.amanj@gmail.com

تلگرام :wle_CoWorker@

ارسال شده در آموزش طراحی Buck Converter یا ماژول کاهنده در آلتیوم دیزاینر

]]>
https://wle.ir/21847/altium-buck-converter.html/feed 0
پروژه ساخت برد حرفه ای کنترل وسایل توسط ریموت کدلرن https://wle.ir/21152/rf-control-board.html https://wle.ir/21152/rf-control-board.html#comments Fri, 29 May 2020 08:30:36 +0000 https://wle.ir/?p=21152 در مطالب قبلی سایت روش کنترل وسایل توسط sms را ارائه داده بودیم. در این پروژه یک مدار ریموت کنترل چهار کاناله یا یک برد حرفه ای کنترل وسایل توسط ریموت کدلرن طراحی کرده ایم که توسط آن میتوان وسایل برقی را توسط ریموت کنترلهای کدلرنینگ از راه دور به دو صورت دائمی و یا […]

ارسال شده در پروژه ساخت برد حرفه ای کنترل وسایل توسط ریموت کدلرن

]]>
در مطالب قبلی سایت روش کنترل وسایل توسط sms را ارائه داده بودیم. در این پروژه یک مدار ریموت کنترل چهار کاناله یا یک برد حرفه ای کنترل وسایل توسط ریموت کدلرن طراحی کرده ایم که توسط آن میتوان وسایل برقی را توسط ریموت کنترلهای کدلرنینگ از راه دور به دو صورت دائمی و یا لحظه ای کنترل کرد. توسط پروژه ساخت گیرنده کد لرن میتوان وسایلی از قبیل درب پارکینگ و ساختمان، لوسترها و لامپها و … را میتوان به خروجیهای برد وصل کرد. به سادگی و توسط یک کلید میتوان مد کاری مدار را عوض کرد و تنظیمات آن را انجام داد. در این مطلب برنامه نویسی ریموت کدلرن و ساخت برد کنترل با ریموت RF را ارائه داده ایم.

 

توضیحاتی در خصوص برد حرفه ای کنترل وسایل توسط ریموت کدلرن

ویژگیهای مدار ریموت کنترل چهار کاناله

در پروژه ساخت گیرنده کد لرن ترتیبی داده ایم که کاربر بتواند تمامی ریموتهای کدلرنینگ را داخل حافظه ی برد کنترل با ریموت کدلرن طراحی شده ذخیره کند و تعداد کاربران سیستم را افزایش داد. همچنین کاربر میتواند ریموتهای ذخیره شده داخل حافظه را به صورت تکی و یا دسته جمعی حذف کند و دسترسی کاربران را از بین ببرد. نکته ای مهم در طراحی برد این است که برای ذخیره ی ریموتها از حافظه های اکسترنال که در مقابل قطع و وصل برق و نوسانات برق پایداری و ضریب اطمینان بیشتری در حفظ اطلاعات دارند، استفاده شده است و کاربر میتواند بیشتر از 1000 ریموت را داخل حافظه ی سیستم ذخیره کند.

 

در برنامه نویسی ریموت کدلرن این پروژه حالتهای زیادی را پیاده سازی کرده ایم. روی برد کنترل با ریموت کدلرن ، یک دیپ سوئیچ تعبیه شده که توسط آن کاربر میتواند حالت کاری خروجیها را به صورت مستقل روی دائمی و یا لحظه ای انتخاب کند. مدار طوری طراحی شده که میتواند ریموتهای تکراری و از قبل ذخیره شده را شناسایی کند و در نتیجه ریموتهای تکراری در حافظه ذخیره نخواهند شد که این کار چند مزیت بزرگ از جمله پر نشدن بیهوده حافظه و عدم افت سرعت دستگاه حین فرآیند اجرای دستورات را دارد.

 

ویژگیهای برد درب بازکن برقی ریموتی

 • لرنینگ
 • قابلیت اضافه کردن ریموتهای کدلرن جدید
 • قابلیت حذف تکی ریموتهای ذخیره شده
 • قابلیت حذف دسته جمعی ریموتهای ذخیره شده
 • قابلیت ذخیره سازی بیشتر از 1000 ریموت
 • ذخیره ی ریموتها روی حافظه ی اکسترنال
 • پایداری و اطمینان در ذخیره ی اطلاعات ریموتها
 • تشخیص ریموت ذخیره شده و عدم ذخیره ی ریموت تکراری
 • تایید دو مرحله ای حین ذخیره سازی ریموت جدید
 • دارای 4 خروجی مستقل از هم
 • دارای خروجیهای ایزوله شده
 • به حافظه سپردن وضعیت خروجیها
 • خروجی های قابل برنامه ریزی
 • تعیین حالت کاری خروجیها به صورت دائمی یا لحظه ای
 • دارای جعبه محافظ قابل نصب روی دیوار
 • نصب آسان و کارکرد ساده

 

سایر توضیحات

برنامه نویسی ریموت کدلرن

در کدنویسی ریموت کدلرن موارد و نکات زیادی جهت عملکرد بهینه ی برد و افزایش امنیت آن پیاده سازی شده اند که در ادامه به برخی از آنها اشاره میکنیم.

 • امنیت پروژه ساخت گیرنده کد لرن :

در این برد از ریموتهای کدلرن که نسبت به ریموتهای کدفیکس امنیت بسیار بیشتری دارند استفاده شده است.

 • مدهای کاری سیستم ریموت کدلرن :

روی برد کنترل با ریموت کدلرن یک کلید تعبیه شده که کاربر توسط آن میتواند مدار را به یکی از سه مد 1-تعریف ریموت کدلرن جدید ، 2-حذف تکی ریموتهای ذخیره شده و 3-حذف دسته جمعی ریموتهای ذخیره شده ببرد. کاربر به سادگی میتواند ریموتهای کدلرن را به سیستم اضافه کند یا از سیستم حذف کند.

 • امنیت در تعریف ریموت جدید :

فرآیند تعریف ریموت جدید به صورت تایید دو مرحله ای می باشد تا دیتای ریموت با اطمینان و صحت کامل داخل سیستم برد کنترل با ریموت کدلرن ذخیره شود.

 • امنیت در نگهداری اطلاعات :

جهت ذخیره سازی ریموتها از حافظه های اکسترنال استفاده شده که نسبت به حافظه های داخلی، در برابر نوسانات برق و قطع و وصل شدن برق، امنیت بسیار بیشتری دارند و باعث می شود پایداری و ضریب اطمینان برد در حفظ و نگهداری اطلاعات افزایش یابد و دیتا با امنیت بیشتری ذخیره بماند.

 • حالت کاری خروجیهای برد درب بازکن برقی ریموتی :

کاربر میتواند توسط دیپ سوئیچ تعبیه شده روی برد، حالت کاری هر یک از خروجیها را به صورت مستقل تعیین کند. خروجیها میتوانند به صورت لحظه ای یا به صورت دائمی کار کنند. در حالت لحظه ای، با فشردن هر کلید از ریموت، خروجی متناظر برای چند لحظه فعال و سپس به صورت اتوماتیک غیرفعال می شود. در حالت دائمی، با زدن کلید، خروجی فعال و با زدن مجدد کلید، خروجی غیرفعال می شود.

 • تشخیص ریموتهای تکراری :

مدار برد کنترل با ریموت کدلرن را به گونه ای طراحی کردیم که قابلیت تشخیص ریموتهای از قبل ذخیره شده در سیستم را دارد. دارا بودن این ویژگی چند مزیت بزرگ از جمله پر نشدن بیهوده حافظه و عدم افت سرعت دستگاه حین فرآیند اجرای دستورات را دارد.

 • خروجیهای ایزوله شده :

مدار دارای 4 خروجی مستقل و ایزوله شده است. یعنی اعمال ولتاژ AC به بخش خروجیهای مدار باعث ایجاد نویز و اختلال در عملکرد مدارات دیجیتالی نمی شود.

 • جعبه محافظ مدار :

برای برد کنترل با ریموت کدلرن یک جعبه ی محافظ طراحی شده که این جعبه علاوه بر محافظت از برد و مدارات آن، قابلیت نصب روی دیوار را نیز دارد.

 

کاربردها

 • بازکردن قفل درب منزل و ساختمان
 • دربازکن های جک و کرکره برقی
 • کنترل روشنایی منزل و ساختمان
 • کنترل وسایل موتوری مثل خودرو و موتور سیکلت

 

محتوای پروژه

این برد به صورت پروژه ارائه می شود و نه برد آماده و پروژه شامل موارد زیر است :

 • سورس کد کامل
 • شماتیک به صورت pdf و فایل آلتیوم
 • فایل PCB در آلتیوم
 • لیست قطعات
 • فایل باکس یا جعبه مدار برای برش لیزری
 • فیلم آموزش کار با دستگاه

 

پروژه ساخت برد حرفه ای کنترل وسایل توسط ریموت کدلرن

مدار ریموت کنترل چهار کاناله – درب بازکن برقی ریموتی

 

فیلم تست برد حرفه ای کنترل وسایل توسط ریموت کدلرن

 

راه های ارتباطی

شماره تماس : 09332256378

ایمیل : abdollahzadeh.amanj@gmail.com

تلگرام :wle_CoWorker@

ارسال شده در پروژه ساخت برد حرفه ای کنترل وسایل توسط ریموت کدلرن

]]>
https://wle.ir/21152/rf-control-board.html/feed 4
ساخت سیستم امنیتی و در بازکن رمزی توسط کیپد https://wle.ir/9976/keypad-door-lock.html https://wle.ir/9976/keypad-door-lock.html#respond Wed, 06 May 2020 11:41:56 +0000 https://wle.ir/?p=9976 قبلا روش ساخت درب بازکن کارتی و درب بازکن اثرانگشتی را بیان کرده بودیم. در این پروژه روش ساخت سیستم امنیتی و در بازکن رمزی توسط کیپد یا آموزش ساخت قفل رمزی را بیان کرده ایم. میدانیم که یکی از رایج ترین و پر طرفدارترین روش ها برای ساخت سیستمهای امنیتی یا قفل های الکترونیکی […]

ارسال شده در ساخت سیستم امنیتی و در بازکن رمزی توسط کیپد

]]>
قبلا روش ساخت درب بازکن کارتی و درب بازکن اثرانگشتی را بیان کرده بودیم. در این پروژه روش ساخت سیستم امنیتی و در بازکن رمزی توسط کیپد یا آموزش ساخت قفل رمزی را بیان کرده ایم. میدانیم که یکی از رایج ترین و پر طرفدارترین روش ها برای ساخت سیستمهای امنیتی یا قفل های الکترونیکی استفاده از کیپد(keypad) یا صفحه کلید برای وارد کردن پسورد است. استفاده از قفل رمزدار برای ایجاد یک سطح امنیتی بالا، در بسیاری از پروژه های صنعتی لازم و ضروری است.

 

توضیحات پروژه ساخت سیستم امنیتی و در بازکن رمزی توسط کیپد

دستگاه درب بازکن پسوردی طراحی شده را میتوان روی انواع دربها و گیتها نصب کرد و قابلیت باز شدن توسط پسورد را به آنها اضافه کرد و به این ترتیب یک درب بازکن پسوردی ساخت. هرگاه رمز توسط کاربر به صورت صحیح وارد شود خروجی فعال می شود و قفل عمل میکند. یکی از ویژگیهای بسیار کاربردی سیستم درب بازکن پسوردی که باعث افزایش امنیت آن شده، داشتن دو پسورد است، یکی پسورد عمومی که توسط آن فقط میتوان خروجی را فعال کرد و دیگری پسورد مستر که توسط آن میتوان تنظیمات سیستم را انجام داد.

 

درب بازکن پسوردی طراحی شده قابلیت تغییر رمز را دارد و تنها کاربر مستر با وارد کردن پسورد مستر میتواند رمز سیستم را تغییر دهد. در حقیقت در برنامه نویسی پروژه ساخت دستگاه در بازکن رمزی ، نکات مهمی جهت افزایش امنیت سیستم پیاده سازی کرده ایم. بدون داشتن پسورد مستر، نمیتوان پسورد فعلی را تغییر داد و این کار باعث شده امنیت سیستم بسیار بالا برود طوریکه کاربران عادی سیستم قادر نخواهند بود پسورد را تغییر دهند. کاربر مستر قادر است هر دو پسورد عمومی و پسورد مستر را عوض کند. پسوردها در حافظه ی دائمی سیستم درب بازکن پسوردی ذخیره می شوند و با قطع تغذیه ی مدار یا ریست شدن مدار، از حافظه پاک نمی شوند.

 

ویژگیها و قابلیتهای پروژه درب بازکن پسوردی

 • قابل نصب دستگاه درب بازکن پسوردی روی دربهای برقی
 • باز کردن درب توسط پسورد
 • دارای دو پسورد جهت افزایش امنیت سیستم
 • باز شدن درب توسط پسورد عمومی
 • انجام تنظیمات دستگاه درب بازکن پسوردی توسط پسورد مستر
 • قابلیت تغییر هر دو پسورد سیستم
 • ذخیره شدن پسوردها در حافظه ی دائمی میکروکنترلر
 • خاموش شدن اتوماتیک صفحه نمایش جهت ذخیره انرژی
 • طراحی جعبه یا باکس برای دستگاه درب بازکن پسوردی
 • ساخت درب بازکن پسوردی
 • تعبیه کردن بازر در مدار درب بازکن پسوردی

 

محتوای پروژه آموزش ساخت دستگاه در بازکن رمزی

 • شماتیک مدار درب بازکن پسوردی به صورت PDF و فایل آلتیوم
 • PCB مدار درب بازکن پسوردی به صورت PDF و فایل آلتیوم
 • سورس کد کامل مدار درب بازکن پسوردی
 • آموزش کار با مدار درب بازکن پسوردی

 

ساخت سیستم امنیتی و در بازکن رمزی توسط کیپد

آموزش ساخت قفل رمزی – ساخت قفل رمز دار

 

فیلم تست ساخت سیستم امنیتی رمزدار توسط کیپد

راه های ارتباطی

شماره تماس : 09332256378

ایمیل : abdollahzadeh.amanj@gmail.com

تلگرام :wle_CoWorker@

ارسال شده در ساخت سیستم امنیتی و در بازکن رمزی توسط کیپد

]]>
https://wle.ir/9976/keypad-door-lock.html/feed 0
پروژه آموزش کنترل وسایل خانگی توسط sms یا پیامک فارسی https://wle.ir/21456/farsi-sms-control-board.html https://wle.ir/21456/farsi-sms-control-board.html#comments Wed, 29 Apr 2020 07:06:24 +0000 https://wle.ir/?p=21456 در پروژه ی ارسال sms فارسی توسط SIM800 روش ارسال پیامک فارسی توسط sim800 به گوشی کاربر را بیان کردیم. در این پروژه روش کنترل وسایل خانگی توسط sms فارسی را ارائه میدهیم به این ترتیب که کاربر میتواند از گوشی خود پیامک یا sms فارسی را به کیت موردنظر ارسال کند و سیستم طراحی […]

ارسال شده در پروژه آموزش کنترل وسایل خانگی توسط sms یا پیامک فارسی

]]>
در پروژه ی ارسال sms فارسی توسط SIM800 روش ارسال پیامک فارسی توسط sim800 به گوشی کاربر را بیان کردیم. در این پروژه روش کنترل وسایل خانگی توسط sms فارسی را ارائه میدهیم به این ترتیب که کاربر میتواند از گوشی خود پیامک یا sms فارسی را به کیت موردنظر ارسال کند و سیستم طراحی شده این پیامکهای فارسی را دریافت و پردازش میکند و متناسب با پیام دریافتی، دستور کاربر را اجرا میکند. سیستم قابلیت ارسال فیدبک به دستور کاربر را دارد و برای هر دستور کاربر، یک sms فیدبک به زبان فارسی برای کاربر ارسال میکند تا کاربر از صحت اجرای دستور خود مطمئن شود. همچنین کاربر میتواند در هر لحظه با ارسال پیامی، از وضعیت فعلی سیستم یا بعبارتی از وضعیت فعلی خروجیها مطلع شود.

 

توضیحاتی در خصوص پروژه کنترل وسایل خانگی توسط sms فارسی

سیستم کنترل وسایل خانگی توسط sms فارسی دارای 4 خروجی مستقل از هم است که کاربر میتواند 4 وسیله ی برقی مختلف مانند کولرهای آبی و گازی و هیترها(وسایل گرمایشی و سرمایشی)، شیرهای قطع گاز و آب و قفلهای برقی را به بخش خروجیهای مدار متصل کند و آنها را از راه دور توسط sms فارسی کنترل کند. وضعیت خروجیها در حافظه ذخیره می شود و با قطع برق، وضعیت خروجیها تغییر نمیکند. ترتیبی داده ایم که بتوان شماره کاربر مستر را بدون ویرایش کد برای سیستم تعریف کرد و سیستم تنها دستورات کاربر مستر را اجرا میکند و دستورات سایر کاربران را نادیده میگیرد.

 

ویژگیهای سیستم

 • کنترل وسایل با ارسال sms فارسی
 • پاسخ به دستور کاربر به صورت sms فارسی
 • کنترل 4 وسیله ی برقی مستقل
 • تعریف کاربر مستر برای سیستم بدون نیاز به ویرایش سورس کد
 • پیکره بندی مدار بدون نیاز به ویرایش سورس کد
 • حذف کاربر مستر فعلی و تعریف کاربر مستر جدید بدون نیاز به تغییر سورس کد
 • پاسخدهی سیستم فقط به کاربر مستر و نادیده گرفتن سایر دستورات
 • ریست کردن کلی حافظه ی مدار بدون نیاز به تغییر سورس کد
 • ذخیره کردن وضعیت خروجیها در حافظه ی دائمی

 

محتوای پروژه

 • سورس کد کامل
 • شماتیک به صورت PDF و فایل خام آلتیوم
 • PCB به صورت PDF و فایل خام آلتیوم
 • لیست کامل قطعات
 • فیلم آموزش کار با سیستم طراحی شده

 

فیلم تست مدار کنترل وسایل خانگی توسط sms فارسی

 

راه های ارتباطی

شماره تماس : 09332256378

ایمیل : abdollahzadeh.amanj@gmail.com

تلگرام :wle_CoWorker@

ارسال شده در پروژه آموزش کنترل وسایل خانگی توسط sms یا پیامک فارسی

]]>
https://wle.ir/21456/farsi-sms-control-board.html/feed 2
آموزش ارسال sms یا پیامک فارسی توسط ماژول SIM800 و میکروکنترلر https://wle.ir/21419/sms-farsi-sim800.html https://wle.ir/21419/sms-farsi-sim800.html#respond Sun, 12 Apr 2020 08:22:52 +0000 https://wle.ir/?p=21419 در مطالب قبلی سایت، کیت کنترل وسایل توسط sms را با استفاده از چیپ SIM800 شرکت SIMCOM طراحی کرده بودیم. در این مطلب آموزشی، روش ارسال sms فارسی توسط این چیپ را با روشی کاملا متفاوت بیان میکنیم. در بسیاری از پروژه ها نیاز است تا پیامکهای هشدار دهنده یا خبری، با متن و محتوای فارسی […]

ارسال شده در آموزش ارسال sms یا پیامک فارسی توسط ماژول SIM800 و میکروکنترلر

]]>
در مطالب قبلی سایت، کیت کنترل وسایل توسط sms را با استفاده از چیپ SIM800 شرکت SIMCOM طراحی کرده بودیم. در این مطلب آموزشی، روش ارسال sms فارسی توسط این چیپ را با روشی کاملا متفاوت بیان میکنیم. در بسیاری از پروژه ها نیاز است تا پیامکهای هشدار دهنده یا خبری، با متن و محتوای فارسی برای کاربر ارسال شوند یا اینکه نیاز است تا محتوای پیامک ارسالی، ادغامی از متون فارسی و انگلیسی باشد. همچنین در برخی پروژه ها مانند پروژه های مانیتورینگ دما نیاز است تا در متن پیامک، یک سری علائم و کاراکترهای خاص مانند علامت نشانگر درجه سانتیگراد نیز ارسال شود.

 

توضیحاتی در خصوص پروژه ارسال sms فارسی توسط SIM800

ارسال پیام انگلیسی ساده و روتین است و کاربر میتواند متن پیام خود به زبان انگلیسی را به صورت مستقیم داخل کد تایپ و آن را ارسال کند. جهت ارسال sms فارسی، ابتدا باید متن پیام خود را به رشته ی HEX تبدیل کنیم و سپس در یک مد خاص اقدام به ارسال آن کنیم. میدانیم که هر حرف فارسی دارای یک کد معادل HEX است. ما باید پیام فارسی خود را ابتدا به صورت رشته ای از کدهای HEX بنویسیم. واضح است که انجام این کار سخت و زمانبر است و در صورتیکه بخواهیم متن پیامک خود را تغییر دهیم باید زمان زیادی را صرف معادلسازی کنیم.

 

جهت سادگی ارسال sms فارسی توسط SIM800 ، کتابخانه ای نوشته ایم که توسط آن بدون نیاز به درگیر شدن در تبدیل حروف فارسی به رشته های HEX، میتوان داخل سورس کد متن فارسی پیامک را به صورت مستقیم تایپ کنیم، درست مانند حالتی که متن انگلیسی را به صورت مستقیم مینویسیم. از آن به بعد کل کارها به صورت اتوماتیک انجام می شود و کاربر دیگر درگیر معادلسازی متن فارسی به کد هگز نمی شود و میتواند در کمترین زمان ممکن تغییرات مدنظر خود را اعمال کند.

 

ویژگیهای آموزش

 • ارسال پیامکهای کاملا فارسی
 • ارسال پیامکهای حاوی متون فارسی و انگلیسی
 • ارسال کاراکترهای خاص در متن پیام
 • کتابخانه جهت ارسال پیام فارسی
 • درگیر نشدن کاربر با تبدیل متن فارسی به رشته HEX
 • توانایی تایپ کردن مستقیم متن فارسی پیامک داخل سورس کد
 • عدم نیاز به تبدیل و معادلسازی متن به رشته HEX
 • تغییر ساده و بدون دردسر متن فارسی پیامکها
 • پشتیبانی از کلیه ی حروف فارسی

 

مثالهای آموزش

 • ارسال sms فارسی
 • ارسال sms انگلیسی
 • ارسال sms فارسی و انگلیسی
 • ارسال sms حاوی کاراکترهای ریاضی و فیزیک
 • ارسال sms حاوی کاراکترهای مختلف
 • ارسال sms حاوی اشکال مختلف حروف و اعداد
 • ارسال sms فارسی مانیتورینگ دمای محیط

 

فیلم تست ارسال sms فارسی توسط SIM800

 

راه های ارتباطی

شماره تماس : 09332256378

ایمیل : abdollahzadeh.amanj@gmail.com

تلگرام :wle_CoWorker@

ارسال شده در آموزش ارسال sms یا پیامک فارسی توسط ماژول SIM800 و میکروکنترلر

]]>
https://wle.ir/21419/sms-farsi-sim800.html/feed 0
پروژه کیت سخنگوی کنترل وسایل با تماس تلفنی و پیامک و SIM800 https://wle.ir/20940/%da%a9%db%8c%d8%aa-%d8%b3%d8%ae%d9%86%da%af%d9%88%db%8c-%da%a9%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%84-%d9%88%d8%b3%d8%a7%db%8c%d9%84-%d8%a7%d8%b2-%d8%b7%d8%b1%db%8c%d9%82-%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b3-%d8%aa%d9%84%d9%81.html https://wle.ir/20940/%da%a9%db%8c%d8%aa-%d8%b3%d8%ae%d9%86%da%af%d9%88%db%8c-%da%a9%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%84-%d9%88%d8%b3%d8%a7%db%8c%d9%84-%d8%a7%d8%b2-%d8%b7%d8%b1%db%8c%d9%82-%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b3-%d8%aa%d9%84%d9%81.html#comments Sun, 05 Apr 2020 06:40:40 +0000 https://wle.ir/?p=20940 توسط این مدار که یک کیت سخنگوی کنترل وسایل است میتوان هم از طریق تماس تلفنی و به صورت سخنگو و هم از طریق پیامک یا sms توسط اپلیکیشن، خروجیهای مدار را کنترل کرد و از وضعیت ورودیهای مدار مطلع شد. پروژه کیت سخنگوی کنترل وسایل با تماس تلفنی و پیامک و SIM800 ، دارای 4 […]

ارسال شده در پروژه کیت سخنگوی کنترل وسایل با تماس تلفنی و پیامک و SIM800

]]>
توسط این مدار که یک کیت سخنگوی کنترل وسایل است میتوان هم از طریق تماس تلفنی و به صورت سخنگو و هم از طریق پیامک یا sms توسط اپلیکیشن، خروجیهای مدار را کنترل کرد و از وضعیت ورودیهای مدار مطلع شد. پروژه کیت سخنگوی کنترل وسایل با تماس تلفنی و پیامک و SIM800 ، دارای 4 ورودی مستقل(4 زون) و 4 خروجی مستقل است که به ورودیها میتوان سنسورهای مختلف و به خروجیها میتوان وسایل برقی مختلفی را وصل کرد.

 

توضیحات پروژه کیت سخنگوی کنترل وسایل با تماس تلفنی و پیامک و SIM800

برای مدار کیت سخنگوی کنترل وسایل ، قابلیت تلفن گویا یا پاسخگوی صوتی خودکار را قرار داده ایم تا ارتباط کاربر با سیستم تعاملی، موثر و کاربر-پسند باشد. در صورت تماس با سیستم، اپراتور مدار به صورت اتوماتیک به تماس پاسخ میدهد و تمام راهنماییهای لازم را به صورت صوتی به کاربر میدهد تا کاربر با شماره گیری اعداد کیپد موبایل خود، بتواند خواسته ی خود را در سریعترین زمان ممکن و به بهترین شکل اجرا کند و فیدبک دستورات نیز بلافاصله به صورت صوتی به کاربر اعلام می شود.

 

کیت سخنگوی کنترل وسایل یک اپلیکیشن اندرویدی کاربردپسند دارد تا کاربر بتواند از طریق sms نیز سیستم خود را کنترل کند. یکی از قابلیتهای جذاب سیستم این است که کاربر میتواند برای بخش پاسخگوی صوتی مدار، از پیامهای صوتی دلخواه با صدای ضبط شده ی خود یا اطرافیان خود استفاده کند. امنیت مدار بسیار بالاست و سیستم فقط به تماسهایی پاسخ میدهد که شماره ی آنها در حافظه ذخیره شده باشد.

 

آپدیتهای کیت سخنگو

 • کنترل خروجیهای مدار توسط ریموت کد لرن
 • امکان تعریف ریموتهای جدید برای سیستم بدون ویرایش کد
 • امکان حذف ریموتهای ذخیره شده از سیستم بدون ویرایش کد
 • اضافه شدن حالت تایمری به خروجیهای مدار
 • قابلیت وارد کردن زمان تایمر داخل اپلیکیشن
 • تعیین زمان تایمر برای هر خروجی به صورت مستقل
 • بهینه سازی عملکرد مدار

 

ویژگیهای کیت سخنگو

 • کنترل سیستم و نظارت بر عملکرد آن از طریق تماس تلفنی
 • قابلیت تلفن گویا یا پاسخگوی صوتی خودکار
 • استفاده از پیامهای صوتی دلخواه با صدای ضبط شده ی دلخواه
 • کنترل سیستم و نظارت بر عملکرد آن توسط sms با اپلیکیشن
 • تعریف کاربر مستر و سایر کاربران داخل حافظه بدون نیاز به ویرایش کد
 • امنیت بالای مدار و برقراری ارتباط تنها با کاربران ذخیره شده در حافظه
 • تابع ریست دستی و ریست اتوماتیک ماژول SIM800L
 • استفاده از تکنیکهای مداری در طراحی PCB جهت کاهش نویزهای محیطی
 • افزایش ظرفیت جریانی PCB
 • پیکره بندی مدار بدون نیاز به تغییر سورس کد
 • حذف کاربر مستر فعلی و تعریف کاربر مستر جدید بدون نیاز به تغییر سورس کد
 • ریست کردن کلی حافظه ی مدار بدون نیاز به تغییر سورس کد
 • اضافه کردن LED نشانگر حالتهای کاری مختلف مدار
 • فعال یا غیرفعال کردن سیستم از راه دور از طریق تماس تلفنی یا sms
 • مدیریت و برنامه ریزی سیستم تنها توسط کاربر مستر
 • اضافه کردن شماره موبایلهای جدید به حافظه ی سیستم جهت کنترل آن(با دسترسی محدود)
 • انجام کلیه ی تنظیمات توسط اپلیکیشن سیستم
 • مشاهده و مدیریت شماره تلفن Userهای تعریف شده برای کیت داخل اپلیکیشن
 • پاک کردن شماره های ذخیره شده در حافظه و از بین بردن دسترسی سایر کاربران از راه دور
 • شناسایی خودکار سیمکارت داخل کیت و انجام دستورات متناسب با نوع اپراتور سیمکارت
 • ارسال خودکار پیام درخواست مانده ی اعتبار متناسب با نوع اپراتور و بدون نیاز به هیچگونه تغییراتی
 • طراحی کیس یا جعبه برای مدار

 

سایر قابلیتهای مدار

 • کنترل 4 وسیله ی برقی مختلف به صورت مستقل از هم
 • اتصال چهار سنسور مستقل به بخش ورودیهای سیستم
 • تماس با کاربران سیستم در صورت تحریک شدن سنسورهای ورودی
 • اعلام هشدار به کاربران به صورت صوتی
 • نمایش وضعیت لحظه ای سنسورهای متصل به کیت در اپلیکیشن
 • قابلیت ریست کردن ورودیهای متصل به مدار پس از تحریک شدن
 • اطلاع از وضعیت کلی سیستم از طریق تماس تلفنی
 • قابلیت ارسال درخواست اطلاع از وضعیت کلی سیستم توسط اپلیکیشن
 • قابلیت مشاهده ی میزان اعتبار باقیمانده ی سیمکارت داخل کیت
 • قابلیت شخصی سازی اپلیکیشن و تغییر نام ورودیها و خروجیها
 • کنترل محیط و نظارت بر عملکرد سنسورها به ساده ترین شکل ممکن
 • تجزیه و تحلیل پیامهای دریافتی از سیستم به صورت اتوماتیک توسط اپلیکیشن
 • قابلیت تغییر صدای سخنگوی صوتی مدار و ضبط صدای دلخواه با پیامهای دلخواه

 

فیلم تست پروژه کیت سخنگوی کنترل وسایل با تماس تلفنی و پیامک و SIM800

 

فیلم تست آپدیت کیت سخنگوی کنترل وسایل

 

محتوای پکیج

 • سورس کد کامل کیت سخنگوی کنترل وسایل
 • فایل هگز میکروکنترلر
 • شماتیک مدار(PDF و فایل خام آلتیوم)
 • PCB مدار(PDF و فایل خام آلتیوم)
 • فایل PDF جهت مونتاژ برد
 • لیست کامل قطعات کیت سخنگوی کنترل وسایل
 • فایل جعبه مدار جهت برش لیزری
 • آموزش مونتاژ جعبه کیت سخنگوی کنترل وسایل
 • آموزش کار با مدار
 • PDF سه بعدی مدار
 • اپلیکیشن اندرویدی مدار
 • فایلهای صوتی پاسخگوی خودکار تلفنی

 

راه های ارتباطی

شماره تماس : 09332256378

ایمیل : abdollahzadeh.amanj@gmail.com

تلگرام :wle_CoWorker@

ارسال شده در پروژه کیت سخنگوی کنترل وسایل با تماس تلفنی و پیامک و SIM800

]]>
https://wle.ir/20940/%da%a9%db%8c%d8%aa-%d8%b3%d8%ae%d9%86%da%af%d9%88%db%8c-%da%a9%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%84-%d9%88%d8%b3%d8%a7%db%8c%d9%84-%d8%a7%d8%b2-%d8%b7%d8%b1%db%8c%d9%82-%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b3-%d8%aa%d9%84%d9%81.html/feed 10
طراحی برد برای میکروکنترلر STM32 https://wle.ir/21290/%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%af-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%85%db%8c%da%a9%d8%b1%d9%88%da%a9%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%84%d8%b1-stm32.html https://wle.ir/21290/%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%af-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%85%db%8c%da%a9%d8%b1%d9%88%da%a9%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%84%d8%b1-stm32.html#respond Fri, 28 Feb 2020 08:17:50 +0000 https://wle.ir/?p=21290 در پکیج آموزش برنامه نویسی STM32 توسط آردوینو که قبلا روی سایت برگزار کرده بودیم، روش برنامه نویسی و پروگرم کردن میکروکنترلر STM32F103 توسط کامپایلر محبوب arduino را آموزش داده بودیم و مدارهای مختلفی از قبیل “کنترل وسایل خانگی توسط موبایل” ، “کیت کنترل وسایل از طریق sms” و … را طراحی کرده بودیم. در […]

ارسال شده در طراحی برد برای میکروکنترلر STM32

]]>
در پکیج آموزش برنامه نویسی STM32 توسط آردوینو که قبلا روی سایت برگزار کرده بودیم، روش برنامه نویسی و پروگرم کردن میکروکنترلر STM32F103 توسط کامپایلر محبوب arduino را آموزش داده بودیم و مدارهای مختلفی از قبیل “کنترل وسایل خانگی توسط موبایل” ، “کیت کنترل وسایل از طریق sms” و … را طراحی کرده بودیم. در این مدارها از برد آماده ی میکروکنترلر STM32F103 به صورت مستقیم استفاده کرده بودیم ولی در این جلسه برای چیپ میکروکنترلر، برد توسعه ای طراحی میکنیم تا قادر باشیم در پروژه های خود مستقیما از میکروکنترلر و مدار راه انداز آن استفاده کنیم و نه از برد آماده ی موجود برای آن.

 

این کار چند مزیت بزرگ دارد. یکی از مزایا این است که سایز بردهای نهایی که طراحی میکنیم بسیار کاهش پیدا میکند. مزیت دیگر این است که قیمت تمام شده نیز کاهش پیدا میکند. از دیگر مزایای استفاده از میکروکنترلر به صورت مستقیم روی برد این است کار ما بسیار حرفه ای خواهد شد. در این جلسه برای میکروکنترلر STM32F103C8 توسط نرم افزار محبوب آلتیوم دیزاینر یک برد با ابعاد بسیار کوچک طراحی کرده ایم. در این برد دسترسی به همه ی پینهای میکروکنترلر امکان پذیر است و کاربر میتواند برد را مستقیما توسط پورت MicroUSB پروگرم کند.

 

ویژگیهای برد

 • قابلیت پروگرم کردن مستقیم توسط درگاه MicroUSB
 • فرکانس کاری 72MHz
 • ابعاد کوچک
 • دارای رگولاتور 3.3v روی برد
 • در دسترس بودن تمامی پینهای I/O

 

محتوای جلسه

 • فایل شماتیک طراحی شده در آلتیوم دیزاینر
 • فایل PCB طراحی شده در آلتیوم دیزاینر

 

فیلم تست و مقایسه جلسه طراحی برد برای میکروکنترلر STM32

ارسال شده در طراحی برد برای میکروکنترلر STM32

]]>
https://wle.ir/21290/%d8%b7%d8%b1%d8%a7%d8%ad%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%af-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d9%85%db%8c%da%a9%d8%b1%d9%88%da%a9%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%84%d8%b1-stm32.html/feed 0