آموزش ساخت قطعات برد در آلتیوم دیزاینر - جلسه 8

آموزش ساخت قطعات برد در آلتیوم دیزاینر

در جلسه ی قبلی دوره آموزش آلتیوم دیزاینر، روش ساخت کتابخانه ی مجتمع یا Integrated Library آموزش داده شد و برای یک المان نمونه ، سمبل شماتیک و مدل فوت پرینت را با استخراج اطلاعات دیتاشیت ترسیم کردیم. در این جلسه آموزش ساخت قطعات در نرم افزار آلتیوم دیزاینر را بیان میکنیم و به طراحی و ساخت یک کتابخانه ی مجتمع برای برد آردوینوی اختصاصی خود می پردازیم.

 

توضیحات جلسه آموزش ساخت قطعات در نرم افزار آلتیوم دیزاینر

این کتابخانه شامل همه ی قطعات و المانهای موردنیاز جهت طراحی برد می باشد. برای ساخت کتابخانه ی هر المانی شامل سمبل شماتیک و مدل فوت پرینت، به یک سری اطلاعات پایه ای نیاز می باشد که این اطلاعات را به صورت کامل معرفی میکنیم. سپس این اطلاعات را استخراج و با استفاده از آنها قطعات برد خود را می سازیم. برای ترسیم سمبل شماتیک و مدل فوت پرینت المانها، از روشهای مختلفی استفاده خواهیم کرد تا فرآیند ترسیم و طراحی سریعتر شود.

 

در این جلسه از آموزش altium designer ، برد آردوینوی خود را روی کاغذ ترسیم و آن را به صورت کامل تحلیل کرده بودیم. در این جلسه یک ویژگی دیگر یعنی استفاده از باتری پشتیبان یا Back-up را به برد خود اضافه میکنیم. به این صورت که مدار هم بتواند با آداپتور کار کند و در صورتیکه آداپتور به برد متصل نشده بود، مدار از باتری تغذیه کند.

 

مطالب جلسه 8 کارگاه

  • طراحی و ساخت کتابخانه قطعات برد آردوینوی اختصاصی
  • آموزش ویژگی جدید آلتیوم 17 جهت ترسیم سمبل شماتیک
  • اضافه کردن قابلیت استفاده از باتری پشتیبان به برد
  • آموزش طراحی سمبلهای شماتیک و مدلهای فوت پرینت به روشهای مختلف

 

در این جلسه از آلتیوم آموزش دیزاینر ، طراحی و ساخت برخی از قطعات برد که نسبت به دیگر قطعات دارای پیچیدگیهای بیشتری بودند را با استفاده از روشهای مختلفی ارائه داده ایم و طراحی چند المان را بعنوان تمرین برای شما قرار داده ایم و تکمیل کتابخانه را به شما محول کرده ایم. در جلسه ی بعدی از همین کتابخانه برای رسم سند شماتیک برد خود استفاده خواهیم کرد.

 

آموزش آلتیوم دیزاینر یا پروتل

آموزش آلتیوم دیزاینر یا پروتل

 

راه های ارتباطی

شماره تماس : 09332256378

ایمیل : abdollahzadeh.amanj@gmail.com

تلگرام :wle_CoWorker@

برای این مطلب 13 دیدگاه ثبت شده است

محبوبه کارگر

هم چنین شما چه سایتی را برای دریافت مدل سه بعدی و مشخصات فوت پرینت قطعات معرفی مینمایید؟

پاسخ [آمانج عبداله زاده] : برای مدل سه بعدی که داخل فیلمها معرفی شده. برای فوت پرینت هم دیتاشیت قطعات

پاسخ
1400/02/08
محبوبه کارگر

سوالی دیگر نیز از خدمتتان داشتم.به طور کلی میزان ابعاد مس پدها را چه طور باید تعیین کرد؟ (x,y) طبق طراحی شده معمولا این ابعاد از 1.5mm تا 2mm تغییر میکردند. لطفا راجع به این موضوع نیز توضیحی بفرمایید.

پاسخ [آمانج عبداله زاده] : سایز بخش مسی پد هم کمی بزرگتر در نظر گفته میشه که هم لحیمکاری ساده تر بشه و هم اگر احیانا خطای drilling رخ داد، مس پد خیلی از بین نره و مقداری بمونه واسه لحیمکاری

پاسخ
1400/02/08
محبوبه کارگر

با سلامممنون از اموزشتون.سوالی داشتم از خدمتتون. در طراحی فوت پرینت پوش باتن، طبق اطلاعاتی که شما در فایل ورد قرار دادید، سایز حفره ها یا سوراخ های مربوط به پدها، 0.7mm ذکر شده است، اما در کتابخانه ای که شما قرار دادید، میزان سوراخ پدها در پوش باتن طراحی شده، 1.27mm   است. لطفا دلیلش رابیان بفرمایید که چرا این مقدار تفاوت وجود دارد؟به طور کلی دیدم که سایز سوراخ پدها از سایز مطرح شده برای آنها در دیتاشیت بزرگتر در نظر گرفته شده اند. لطفا توضیحی راجع به این موضوع بفرمایید.

پاسخ [آمانج عبداله زاده] : با سلام.
ما hole size پدها رو معمولا کمی بزرگتر از مقدار بیان شده در دیتاشیت در نظر میگیریم تا placement قطعه روی برد ساده تر باشه و به دردسر نیافتیم. همچنین اگه برد ما متالیزه بشه، داخل این سوراخ با مواد استفاده شده برای متالیزه کردن پر میشه و قطر سوراخ کمتر میشه که با بیشتر درنظر گرفتن این مقدار، این مورد جبران میشه

پاسخ
1400/02/08
احمد شهنوازی بدون امتیاز

مهندس جان شرمنده مشکل از نرم افزار winrar بود … عوضش کردم حل شد

پاسخ [آمانج عبداله زاده] : با سلام. خواهش میکنم. موفق باشید

پاسخ
1397/09/12
احمد شهنوازی بدون امتیاز

سلام مهندس … خسته نباشید … خیلی ممنون بابت آموزش ها و سایت خوبتون … من طراحی PCB رو یکجا تهیه کردم متاسفانه این قسمت 8 از حالتRARدر نمیاد و اخطار میده … میشه لطفا راهنمایی کنین … ممنون

پاسخ
1397/09/12
نهال ناصری بدون امتیاز

سلام من نمیتونم فایل هارو باز کنم و طبق راهنما هم عمل کردم

پاسخ [آمانج عبداله زاده] : با سلام.
در اجرای کدام فایل مشکل دارید؟

پاسخ
1397/07/02
محسن صالحی بدون امتیاز

سلام
خسته نباشید
عالی بود
جلسه نهم کی میاد؟

پاسخ [آمانج عبداله زاده] : با سلام. تشکر
یکی دور روز آینده منتشر میشه

پاسخ
1396/08/18

در حال لود کردن گوگل کپچا ، لطفا صبر کنید ...
×

محصول آموزشی با موفقیت به سبد خرید اضافه شد .

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع 1,339 کاربر خبرنامه بپیوندید