ساخت برد کنترل وسایل خانگی توسط STM32 و موبایل - جلسه 5

ساخت برد کنترل وسایل خانگی توسط STM32 و موبایل

در جلسات قبلی پکیج “آموزش برنامه نویسی STM32 در آردوینو” در خصوص روشهای راه اندازی و برنامه نویسی بصورت مفصل بحث شد. در این جلسه از پکیج بعنوان اولین پروژه ی کاربردی، یک سیستم هوشمند را توسط STM32 پیاده سازی میکنیم و پروژه ی ساخت برد کنترل وسایل خانگی توسط STM32 و موبایل را آموزش میدهیم. بعبارتی دقیقتر، توسط یک گوشی اندرویدی اقدام به کنترل وسایل خانگی یا خروجیهای متصل به مدار میکنیم.

 

توضیحات پروژه ساخت برد کنترل وسایل خانگی توسط STM32 و موبایل

در این پروژه از پروتکل Bluetooth استفاده شده است. برای اینکه بتوان بصورت بی سیم و از راه دور اطلاعات را توسط پروتکل بلوتوث بین میکروکنترلر و وسیله ای که قصد کنترلش را داریم مبادله کنیم، در فرستنده نیاز به سخت افزاری داریم که بتواند این اطلاعات را از میکرو بگیرد و از طریق پروتکل بلوتوث ارسالشان کند و همچنین در گیرنده سخت افزار باید بتواند اطلاعات را از پروتکل بلوتوث بگیرد و تبدیل به دیتای لازم جهت ارسال از طریق پورت سریال بکند. ما قصد داریم از موبایل خود بعنوان فرستنده استفاده کنیم. برای این منظور یک اپلیکیشن اندرویدی طراحی کرده ایم. هر وسیله ی برقی چه وسایلی که برق DC کار میکنند و چه وسایلی که با برق AC کار میکنند را میتوان توسط اپلیکیشن طراحی شده از راه دور بصورت بیسیم کنترل کرد.

 

به خروجیهای مدار میتوان وسایل مختلفی مانند کولرهای آبی و گازی و هیترها(وسایل گرمایشی و سرمایشی)، شیرهای قطع گاز و آب و قفلهای برقی را متصل کرد و بنابراین قادر خواهیم بود این وسایل را بصورت بیسیم توسط گوشی خود کنترل کنیم یا بعبارتی آنها را روشن و خاموش کنیم. ماژول بلوتوثی که برای دریافت دیتا در این پروژه از آن استفاده کرده ایم ماژول بلوتوث HC05 می باشد.

 

فایلهای ارائه شده همراه پروژه

سورس کد برنامه

آموزش برنامه نویسی

شماتیک مدار

اپلیکیشن اندرویدی طراحی شده برای مدار

 

فیلم تست مدار کنترل وسایل خانگی توسط STM32 و موبایل

برای این مطلب 2 دیدگاه ثبت شده است

محمود نیک پور بدون امتیاز

با سلام
آیا امکانش هست که ماژول رله به جای ال ای دی ها گذاشت ؟؟؟

پاسخ [آمانج عبداله زاده] : با سلام
در صورتیکه جریانی که پینهای ورودی ماژول رله میکشن کم باشه و بشه اونا رو به صورت مستقیم به پینهای میکرو وصل کرد بله میشه. جریان نهایی که از پین میکرو کشیده میشه نهایتا باید 40ma باشه

پاسخ
1396/10/20

در حال لود کردن گوگل کپچا ، لطفا صبر کنید ...
×

محصول آموزشی با موفقیت به سبد خرید اضافه شد .

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه می توانید از جدیدترین مقالات، اخبار و محصولات سایت در ایمیل خود با خبر شوید...

به جمع 1,381 کاربر خبرنامه بپیوندید